oneerlijke concurrentie van de chirurgijnen die ook medicijnen gingen verkopen zonder daarvoor de benodigde opleiding te hebben genoten. In ieder geval werd in 1674 de nodi ge stappen ondernomen om deze ongewenste concurrentie uit te bannen. Maar ook hun eigen winkel was aan strenge regels onder hevig. Zo mocht een apotheker geen medicij nen van buiten de stad betrekken als deze ook binnen de stad bereid konden worden. De Medicijnen zelf werden voornamelijk bereid uit plantaardige stoffen zoals: wor tels, zaden, bloemen en vruchten, maar ook uit dierlijke stoffen en mineralen. Het zou immers nog wel enige eeuwen duren eer er medicijnen op synthetische basis gemaakt zouden worden. De familie Hagheman Veel weten we niet van Pieter Hagheman. Hij was afkomstig uit Opbrakel een plaatsje in Vlaanderen. Wanneer hij precies in Vlissingen verzeild is geraakt weten we niet. Waarschijnlijk in het laatste decennium van de 16de eeuw. In 1612 legde hij belijdenis af van zijn geloof in de Nederduits gerefor meerde gemeente van Vlissingen. Op dat moment woonde hij in de Sint Jacobsstraat waar hij leefde met zijn vrouw Adriaenke Aerts. Voor beiden was dit het tweede huwe lijk. Hun zoon Pieter stierf in september 1618. Pieter zelf stierf in 1630 zijn vrouw volgde 20 jaar later. De rekening van Pieter Hagheman Zoals vermeld leverde Pieter Hagheman medicijnen aan het Gasthuis. Daarin was hij Pieter Leynssen opgevolgd. De rekening die hij indiende bestond uit twee delen. Het eer ste deel waren de medicijnen die 'geordi- neert' waren door de doctores medicinae Rembertus Dodonqus en Jeremias van Dale voor het '...visiteren ende cureren van de gequeste soldaten ende bootgesellen com- mende so cranck ofte gequest uut de beleger de stadt Oostende binnen deser Gasthuyse Vlissinge'. De doctores medicinae waren universitair geschoold. Het tweede deel betrof medicijnen die geleverd waren aan mr Jan Jasperssen, chirurgyn van het Gasthuis. De chirurgijns waren verenigd in een gilde en als zodaning hielden ze ook de vakbekwaamheid in stand. In het algemeen hielden de heren doctores medicinae zich bezig met de inwendige geneeskunde, terwijl de chirurgijns zich meer met het uitwendige bemoeiden. In onze rekening is goed te zien dat de chirurgijns allerlei kruiden e.d gebruikten voor het ont smetten van wonden om ontstekingen en dergelijke tegen te gaan. De doctores medici nae hielden zich meer met de reiniging van het inwendige lichaam bezig; het purgeren, het reinigigen van de spijsverteringskanalen met behulp van de klisteerspuit om zodoen de de schadelijke stoffen af te voeren. Ook het aderlaten (het aftappen van bloed), het innemen van zweetdranken en doorboring van de schedel dienden om het lichaam te zuiveren van schadelijke stoffen. In totaal beslaat de rekening 26 folio's, begint in april 1602 en loopt door tot februari 1604. Per afleveringsdatum worden de medi camenten opgesomd met daar achter de prij zen in ponden van 20 groten a 12 groten Vlaams. ((1 pond 6 gulden, 1 schelling 30 cent en 1 groot 2,5 cent) De totale rekening bedroeg 112 ponden en 5 schellingen wat neerkomt op 673,50. Om de rekening uitbetaald te krijgen moest Pieter Hagheman de nodige handtekeningen verzamelen: Rembertus Dodonqus als me dicus doctor, Jan Jasperssen als chirurgijn, Johannes Jansen Smit als binnenvader in het Gasthuis, en de diakenen Abraham Dapper, Jorus van Dorste en Claes van Heumen? aen ondertekenden de verklaring dat Pieter de medicijnen had geleverd aan het Gasthuis. Met deze verklaring kon Pieter Hagheman naar 'het Hof van Zeeland' in Middelburg alwaar de heren van de Rekenkamer zitting hielden. Op 3 augustus 1604 kreeg ontvanger generaal Teelink de opdracht om het verschuldigde bedrag te betalen aan Pieter Hagheman. Op 20 sep tember 1604 tekende Pieter voor ontvangst van het bedrag: ontfangen by my onder schreven uut hande van d'heer ontfanger generael Teelynck de somma van hondert twaelff pondt vijff schellingen volgens d' ordonnanty op d' ander zyde, t' oorconde geteeckent den 20sten september 1604. Bij mij Pieter Hagheman, apoteker Om een indruk te geven van zo'n rekening is 24 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 28