De invloed van Van Baurscheit op het aan zien van Walcheren is niet gering geweest. Der Boede en Sint Jan ten Heere, niet de onbeduidenste buitens, zijn zijn schepping. Verschillende patricirshuizen in Middelburg en Vlissingen die aanwijsbaar van Van Baurscheit zijn heb ik al genoemd. Met Jan de Munck, de Middelburgse stadsarchitect, heeft hij intensief contact gehad, zodat de invloed van de Antwerpse meester nog wel verder gereikt zal hebben. Van Baurscheits bouwwerken hebben een geweldige uitstra ling: het Huis de Huguetan in Den Haag is de Koninklijke Bibliotheek geweest, het Huis Van den Brande de Provinciale Bibliotheek van Zeeland; het Van Dishoeckhuis stadhuis van Vlissingen, het Van de Perrehuis was het equivalent voor het Paleis van Justitie. Het huis aan de Meir in Antwerpen gebouwd voor Van Susteren is zelfs een koninklijk paleis geweest. Geen andere conclusie is mogelijk dan dat de over heid graag gehuisvest is in wat ik voor het gemak Van Baurscheit-panden noem. De cultuur blijft zich er thuisvoelen, zowel in Vlaanderen als in Middelburg, waar het Rijksarchief in het Van de Perrehuis een toe passelijke behuizing krijgt. Zo zijn we terug bij het uitgangspunt: monumenten moeten uit lijfsbehoud een goede bestemming krij gen. Monumenten zijn onderdeel van ons verleden en wie daar niet bedachtzaam mee omspringt zal vroeg of laat last krijgen van zijn geweten. Hoevelen zullen nu nog steeds verdedigen dat de afbraak van het Van Dishoeckhuis de enig mogelijk, laat staan juiste beslissing is geweest. De Zeeuwse Bibliotheek is zeer verheugd de tentoonstelling over het werk van Jan Peter van Baurscheit de jonge in Zeeland te kun nen laten zien. De tentoonstelling is eerder te zien geweest in het stadhuis van Lier, een schepping van Van Baurscheit. 250 jaar gele den werd het stadhuis opgeleverd wat voor het stadsbestuur aanleiding was een exposi tie te organiseren over de architect. Als bibli otheek met een bewaarfunctie, als cultureel centrum en opvolger van een instelling die ooit gehuisvest was in een door Van Baurscheit ontworpen pand, staat de ten toonstelling op een verantwoorde plek. Sinds de opening van dit gebouw, dit jaar 10 jaar geleden, staan twee putti bij de kamer van de directeur hun spel te spelen. De beeldjes zijn restanten van de gevel van de voormali ge Provinciale Bibliotheek. In deze tentoon stelling zijn zij weer even dicht in de buurt van hun ontwerper. Bij de tentoonstelling is een publikatie ver schenen in de reeks jaarboeken van het Liers Genootschap voor Geschiedenis, geheel gewijd aan Van Baurscheit. Op een artikel over het stadhuis van Lier van mw. De Bruyn na, wordt het jaarboek geheel gevuld door een uitgebreid overzicht van het werk van de architect door dr. Frans Baudouin. Wij zijn zeer vereerd dat de heer Baudouin vanmiddag over Van Baurscheit en Zeeland wil spreken en daarmee de tentoonstelling openen. Dr. Frans Baudouin, ereconservator van de Kunsthistorische Musea van de Stad Antwerpen, heeft op diverse plaatsen gepu bliceerd over Jan Peter van Baurscheit de jonge. In zijn laatste publikatie zijn de resul taten bijeengebracht van een onderzoek dat in het midden van de oorlog is begonnen. Zijn onderzoek in de archieven bracht gege vens aan het licht die de bewijsplaatsen vor men voor toeschrijvingen die eerder stoelden op de wankele basis van kunsthistorische hypotheses. Het jaarboek laat de veelzijdig heid van de kunstenaar zien: hij is beeldhou wer en ingenieur, zowel ontwerper als teke naar en in alles prevaleren kunstzin en vak manschap. Het boek draagt in hoge mate bij aan de kennis van de cultuurgeschiedenis van de Nederlanden. De studie van mijnheer Baudouin geeft aan dat ook in de 18de eeuw er ruimte was voor grensoverschrijdende contacten die tot kwalitatief hoogstaande resultaten hebben geleid. Wat Zeeland betreft, geeft de studie een beeld van de bre de oriëntatie van de Zeeuwse elite en ander zijds van het belang van de Vlaamse archie ven voor de kennis van ons gewest, ook na 1585. De tentoonstelling is nog tot en met 6 janu ari 1996 in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg te bezichti gen. De publicatie van Dr. Frans Baudouin over de architect Jan Peter van Baurscheit de Jonge is ter plekke a raison van 45,- verkrijgbaar. Den Spiegel, januari 1996 29

Den Spiegel | 1996 | | pagina 33