Wanneer is het Carmelieten-klooster te Vlissingen gesticht Breda, 4 October 1995. Ingezonden brief van: J. de Jong. Als men de geschiedenis van het Carmelieten-klooster te Vlissingen wil beschrijven, en men wil het stichtingsjaar noemen, dan volstaat men met: "omstreeks 1410..." ofongeveer 1410....of "circa 1410....". In practisch alle bronnen wordt de stichtingsdatum zo vermeld. Ook Schoengen in zijn "Monasticon Batavum" deel IIIpag. 127geeft als stichtings jaar op 1410. En ook de prior van het Vlissingse klooster Henricus Hex in zijn brief aan de Brugse prior Hyeronymus van Dadezeele in 1503, waarin hij de stichting ver meld, schrijft "Circa annum Domini millesimum qaudringentesimum decimum....", dus ook "omstreeks 1410". Maar voor een goed begrip eerst het volgende: Het Vlissingse klooster behoorde niet tot de zeer grote middeleeuwse Carmelieten-pro- vincie Germania Inferoir, waaronder het huidige Nederland viel. Deze provincie omvatte uiteindelijk 36 kloosters, o.a. Haarlem, Woudsens, Schoonhoven, IJlst, Utrecht en Oudorp. Het Vlissingse klooster echter, dat gesticht is vanuit het klooster te Brugge, maakte deel uit van het Vicariaat Vlaanderen en na het Westerse Schisma van de provincie Francia. In de 18e eeuw heeft een pater Carmeliet Norbertus a S. Juliana 1710-1757; in de wereld Norbertus Hermans, geboren te Brussel), een geschiedenis van de Carmelieten- kloosters in Nederland samengesteld, getiteld:"Batavia Desolata Carmelitana"Dit werk kennen we uit het handschrift van de Carmeliet Constantius a S. Petro (1698- 1768); in de wereld Constantius de Nayer, eveneens geboren te Brussel. Dit hand schrift is in 1937 in druk uitgegeven in "Analecta Ordinis Carmelitarum"In dit handschrift uit de Antwerpse Bibliotheek, met een fotocopie ervan in de U.B van Nijmegen staat ook weer "circa 1410....! Er bestaat (bestond van Pater Constantius a S. Petro nog een hanschrift getiteld: Belgium Elianum sive compendium Chronologicum Ordinis Carmelitani in Belgio dat de kloosters van het Vicariaat Vlaanderen beschreef en, omdat Vlissingen vanuit Brugge gesticht was, ook het klooster te Vlissingen. Mijn aandacht werd op dit werk gevestigd door de Carmeliet Ferdinant Boute van het Carmelietenklooster te Haasrode bij Brussel. Toen hij mij dit berichtte, had hij het handschrift vóór zich lig gen. In Cap. I, paragraaf 1. no.15 stond het volgende, uit het Latijn vertaald: Het Vlissingse klooster op het eiland Walcheren in het graafschap Zeeland en in het bisdom, voorheen Utrecht, nu vanaf het jaar 1559 onder het bisdom Middelburg. Het is gesticht in 1408 bij goedvinden van de zeer edele heer Bodewijk De Santon, van de stad Vlissingen de wereldlijke heer, en van de Hoog Eerwaarde Heer Wigerd Gerrardijns, Abt van het Klooster van de Praemonstratenser Orde in de stad Middelburg. Het klooster is gesticht uit een hospitaal of ziekenhuis van de armen, gelegen in een plaats die men doorgaans noemt Den Stoppelmeet"Toen ik mij later wendde tot de archivaris van het klooster te Haasrode kreeg ik te horen, dat pater Boute door de Duitsers was gefusileerd en al zijn bezittingen geconfisceerd waren. Het handschrift, dat hij genoemd had, was niet te vinden. Ik had er graag een fotocopie van gehad. Dit handschrift, nogmaals, besprak de Carmelietenkloosters in het huidi ge België en blijkbaar ook het vanuit Brugge gestichte klooster te Vlissingen. Is het boud om aan te nemen, dat dit handschrift het stichtingsjaar juister weergeeft, dan het handschrift, dat de Nederlandse provincie beschrijft Dan zou dus nu de zinsnede: "omstreeks 1410..." en dergelijke vervangen kunnen worden door: "In 1408 30 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 34