Maar het is nu eenmaal een feit dat alles wat van onze cultuur bewaard gebleven is, slechts is blijven bestaan omdat de kosten van sloop te hoog waren en er geen directe behoefte was aan het benutten der ingeno men ruimte. En zo ontstond dus de infrastructuur, die we nu kennen als het Spuikomgebied, de Badhuisstraat en de aanpalende Schelde- buurt. Over de Vlissingse watergang werd een brug gelegd en vervolgens zou een bestrate weg aansluiting geven op het nieu we zeebadcomplex, met de Leeuwentrap als monumentale toegangspoort. Zeer spoedig onstond er een run op de beschikbare bouwlocaties in deze nieuwe stadsuitbreiding. Be gegoede burgerij liet zich een patriciërshuis bouwen aan de voor name Badhuisweg. De wat minder gefortu- neerden namen genoegen met een locatie aan de Hobeinstraat. En aannemer Kokelaar bouwde in de nieuwe Scheldebuurt hele series huurwoningen, die vooral door de arbeiders der nieuwe Scheldewerf betrokken werden. Als de fabrieksfluit de middagpauze aankondigde, kwam er een ware volksver huizing op gang van arbeiders die de warme maaltijd thuis gingen gebruiken. Moeder begon dan alvast de borden van de kleinsten vol te scheppen en op het moment dat alle borden gevuld waren, was vader wel zover om met de pet voor de ogen het middaggebed te doen. En kon de maaltijd aanvangen. Een aantal van de huisjes is nog bewaard geble ven. Het is nu bijna niet meer voor te stellen dat gezinnen met zo'n tien kinderen daar leefden. En de kinderen zelfs in huis bleven, totdat ze ver over de twintig waren, en door een huwe lijk de ouderlijke woning verlieten. Bakker Speckens van het Betje Wolfplein, van alle klandizie vanuit de aanpalende nieuwbouwwijk in goede doen gekomen, liet zich een huis bouwen bij het nieuwe badcom- plex. Het pand staat nu met een ietwat onze dig ontblote zijde naast het gat waar in bete re tijden het Strandhotel stond en dat bin nenkort Strandveste zal heten. De toen nog jeugdige heer Adriaan Jan Ockenburg Sr., Middelburger van geboorte, had vanuit zijn woonplaats Den Haag en vooruitziend ondernemer die hij was, de ont wikkelingen te Vlissingen met belangstel ling gevolgd. Op 9 februari 1872 nam hij zijn intrek bij de apotheker Mahutte, die geves tigd was aan het Groenewoud, direct naast het pand dat vooral bij de oudere Vlissingers bekend was als de ellewinkel van Delvoye. Op 24 April van het daaropvolgend jaar werd de zaak in eigendom overgenomen voor de prijs van 4.250 gulden, compleet met alle potten, dozen, gewichten, gasleiding, gasor- nament, etc. Het was een hectische tijd voor de jonge apo theker. Op 8 October 1873 voegde zijn vrouw Theresia Johanna Brons zich bij hem vanuit haar standplaats Rotterdam en op 26 Octo ber daaropvolgend werd Adriaan Jan Jr. geboren. Op 25 september 1874 volgde de geboorte van dochter Henriëtte, die nog geen jaar later overleed. Ook de zoon Cornelis Johannes, die op 14 maart 1877 het levens licht aanschouwde, stierf als vierjarig kind na het eten van coniumzaadjes (anijs). Dit verlies van twee kinderen heeft met name bij de moeder een zware druk op haar verdere leven gelegd en bracht een verwijdering met de kerk te weeg. Vele jaren vergingen met het leiding geven aan de apothekerswerkzaamheden en de zorg voor het klein gezin, totdat in januari 1892 van Ockenburgs eerste vrouw overleed en zoon Adriaan Jan snel daarop naar Utrecht trok om te studeren voor apotheker. Op 27 november 1893, kort na dit vertrek van Adriaan Jan naar Utrecht, hertrouwde van Ockenburg Sr. met Henriëtte Barthol- dina Dutilh, afkomstig uit Monnikendam. Waarschijnlijk vestigde het "jonge gezin" zich meteen aan de Badhuisstraat, in één der panden waar nu apother van de Sande gevestigd is. Voor zover nu nog valt na te gaan, is van Ockenburg niet de stichter van het pand geweest, maar heeft hij dit kort na de bouw gekocht en is hij, nadat de zoon als gediplomeerd apotheker het bedrijf aan het Groenewoud kon overnemen, er zelf ook omstreeks 1896 met een apothekerij gestart. En kennelijk inspireerde het prille huwe- 4 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 8