keerterrein. In het lege gat werden een aan tal grote liggende bouwblokken neergezet met een weinig uitgesproken vormgeving. Dit in schril contrast met de herbouw van het centrum van Middelburg met zijn klein schalige, gedetailleerde vormgeving langs gebogen rooilijnen' We kennen het uiteindelijke resultaat. Niet om trots op te zijn. Men heeft nauwelijks rekening gehouden met de mogelijkheid dat het toerisme wel eens een belangrijke factor voor de Vlissingse economie zou kunnen worden. Erg mooi of karakteristiek is het allemaal dan ook niet. Schaalvergroting en doelmatigheid waren de strijdkreten en daarvoor ging veel historisch stedeschoon op de schop. Kritiek Maar vertelt u nu zelf eens hoe u het resul taat vindt! Het was allemaal voor u bedoeld. De oude Vlissingers missen de dromerige sfeer van de oude straatjes en pleintjes. Wat er bijvoorbeeld met het Oude Marktje is gebeurd, is ronduit bedroevend. Door een volstrekt verkeerde maatvoering en ritmiek is dat verminkt tot een sfeerloos expeditie- erf. En daar kan de HEMA niets aan doen. De schuldigen daarvoor zaten op het stad huis. Kunstschilders zijn voorgoed verjaagd, een tentoonstelling van stadsgezichten in ons museum zit er niet meer in. Jan Haas maakte nog een karikatuur op de sanering: het potsierlijke monument dat tussen de Molenstraat en het Spuiplein is geplaatst. Maar het is niet alleen maar nostalgie. Ook onafhankelijke stedenbouwkundigen hebben ernstige kritiek geuit. Wat is nu uw mening? Hoe vindt u de bin nenstad geworden? Hoe beleeft u de stad bij goed weer en bij slecht weer? In de zomer en in de winter? Om te winkelen of om te wan delen? Op koopavond of alleen maar om te 'stappen'? Vergelijk de Vlissingse binnenstad eens met Middelburg, of met Goes of met Zierikzee. Misschien niet eerlijk, maar wel leerzaam. Het is pijnlijk om te ontdekken hoe voorzich tig men tegenwoordig in de toeristencentra omgaat met het oude erfgoed en hoe achte loos men in Vlissingen heeft gesloopt. Bijvoorbeeld, de prachtige lijstgevel van de 'Velowinkel', Walstraat 53, moest wijken voor het hoekpand met de Lange Zelke, waar nu het Kruidvat en Intertoys in zitten. Tot onze verbazing verrees daar een grote don kerrode kist. Op het stadhuis verschoot men van kleur. Het bleek dat op de bouwtekening een glazen gevel had gestaan, maar in de bouwvergunning stond niet dat het kleurloos glas moest zijn zodat de glazen wanden rus tig donkerrood werden geschilderd. Zo zijn er veel fouten gemaakt en kansen gemist. Later is de Lange Zelke, die veel te breed was geworden, weer versmald en door de aanleg van het Scheldeplein en alle verbete ringen rond de voormalige Vissershaven en de Boulevard is er nu eindelijk een totaal beeld ontstaan met een heel eigen gezicht, zodat je je niet meer hoeft te schamen als je je gasten de binnenstad wilt laten zien. Wat verdwenen is is niet meer te zien en de tijd heelt alle wonden, zeggen ze. De sanering mag dan een ongelukkige start zijn geweest, maar het was wel een vastbera den poging om een verdere verpaupering en verloedering van de oude stad een halt toe te roepen en een begin van de rehabilitatie van het oude centrum. 10 Den Spiegel, april 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 10