In de Molenstraat hadden wij inmiddels ver schillende panden (huisnummers 45, 47, 49 en 53) aangekocht. Molenstraat 53 is één van de kleinste huisjes van de stad. In dit pandje was de bouwtijd niet aanwijsbaar. Er was een balklaag met beschilderingen in sjabloon-techniek uit het midden van de zeventiende eeuw. Door de ingemetselde kogels in de voorgevel lijkt het aannemelijk dat dit pand door het bombar dement van de Engelsen in 1809 ernstig werd beschadigd. Dit was het eerste pand in de Molenstraat dat door ons werd gerestau reerd en na de voltooiing werd het te koop aangeboden. Al vrij snel kwamen er kopers opdagen. Daar waren wij blij mee want zo kwam er geld vrij om door te gaan met res taureren. Wat schetst echter onze verbazing toen de hypotheekbank weigerde deze kopers een hypotheek te verstrekken. De bank was niet bereid om geld te steken in een pand in de Molenstraat, wie kreeg het in zijn hoofd om in zo'n gribus te willen wonen. Uiteindelijk lukte het toch, wat te danken was aan burgemeester Westerhout, die in de bres sprong en de bank wist te overreden om een hypotheek te verstrekken. Huisnummer 45 bestond uitsluitend uit een stukje bouwgrond met resten van oude moerbalken en een fraai besneden puibalk. Het pand was al een aantal jaren ervóór ges loopt maar gelukkig was onder leiding van de heer Antheunissen, destijds adjunct directeur Gemeentewerken, een opmetings- tekening gemaakt, waardoor het pand kon worden gereconstrueerd. De oorspronkelijke bouw was uit de eerste helft van de zeventiende eeuw, het pand bestond uit twee verdiepingen met eiken moer- en kinderbalken. De gevelsteen, die nu in de voorgevel is ingemetseld, werd des tijds op aanvraag beschikbaar gesteld door het museum, waar de steen in de kelder zijn leven sleet. Molenstraat, huisnummer 47, betreft een pand uit de zestiende eeuw, waar in de twee de helft van de zeventiende eeuw een verdie ping is opgezet. De balklaag boven de begane grond bestaat uit eiken moer- en kinderbal ken. Door ingeschaafde groeven lijkt het aannemelijk dat er een zogenaamde eiken spreidsel (dunne eiken plaatjes tussen kin derbalken) werd toegepast. De balklaag boven de eerste verdieping bestaat uit een enkelvoudige balklaag. Vóór dit pand, dat oorspronkelijk een trapgevel heeft gehad, was begin deze eeuw een onaan zienlijke nieuwe voorgevel geplaatst met dubbele toegangsdeuren, zodat het huis was opgesplitst in twee woningen. De gemeentelijke sloopwoede was echer niet uitgeblust. De Noordstraat was een doorn in het bestuurlijk oog. Ik had mijn oog al eens laten vallen op een gepleisterde voorgevel in de Noordstraat, huisnummer 1. Het pand werd gesloopt. Ik nam contact op met de directeur Gemeentewerken en mocht het pand hebben, dat wil zeggen, zelf slopen wat ik nodig had en alles netjes opruimen. Eerst werd de pleister van de voorgevel ver wijderd en tot onze verrassing kwam er een vrijwel ongeschonden zeventiende-eeuws metselwerk tevoorschijn van gele IJssel- steentjes met rode versiering en raambo- gen.Deze fraaie voorgevel had dezelfde afme ting als het genoemde pand in de Molenstraat, dus werd in overleg met Monumentenzorg besloten om de onaanzien lijke voorgevel te slopen en te vervangen door de gevel van Noordstraat 1. De houten onderpui werd volledig gereconstrueerd aan de hand van sporen in de puibalk, de boven- gevel werd voorzien van kruiskozijnen. Bij eigenhandig slopen kwamen twee bijzon derheden voor de dag. In de eerste plaats waren boven de ramen bogen gemetseld. Hierboven was een rand gemetseld die slechts driekwart van de lengte in de muur stak. Conclusie was dat een kwart deel bui ten het muurvlak zichtbaar was geweest. Dit werd bij de herbouw opnieuw gedaan, met een aangehakt profiel, waardoor de voor Vlissingen zeldzame boogvorm ontstond die aan wenkbrauwen doet denken. Ten tweede werd in het metselwerk van de muur het jaartal 1677 zichtbaar, wat opnieuw is aangebracht. Het pand werd casco verkocht aan de huidi ge bewoner die het in eigen beheer heeft laten afbouwen. 14 Den Spiegel, april 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 14