Molenstraat 49 was ook in twee woningen gesplitst, maar had slechts één toegangs deur aan de straatkant. Door de toenmalige herindeling van ongeveer 1880 was een inde ling ontstaan van een doolhof met allerlei vreemde ruimtes en gangetjes. Omdat het de bedoeling was om van dit vrij grote pand weer één woning te maken, werd besloten om het pand eerst geheel leeg te slo pen. Wat te voorschijn kwam, was een royale koopmanswoning uit het begin van de zeven tiende eeuw met mooi zware eiken moer- en kinderbalken. Het pand is gebouwd in één bouwfase met de gebruikelijke trapgevel aan de voorzijde, die echter rond 1820 werd vervangen door de thans aanwezige gevel in Utrechtse steen. Deze werd later geschilderd. Op de binnenraambetimmering aan de voorgevel werd een aantal vellen schrijfpapier aangetroffen, waarop taaloefeningen in het Frans-Nederlands, ondertekend door H.P.Winkelman, 1827, een dochter van een aldaar wonende metselaar Winkelman. Het is altijd leuk om sporen van vroege re bewoners te vinden. In de tijd dat we hier restaureer den, werden in West-Souburg opgravingen verricht naar het kasteel van St.Aldegonden. Er werden door de graafmachines een vrij groot aantal oude Zeeuwse moppen te voorschijn gebracht. De opgraving vond plaats in november en door de vele regen was het één grote mod derpoel. Ik zag daar een paar middelbare scholieren rondlopen die ik kende en deed hun het voorstel om deze stenen op te rapen en op een daar geplaatse aanhangwagen te depo neren. Ze kregen een kwartje per steen. Zodoende was er weer materiaal, wat gebruikt werd voor metselwerk van achtergevels en tuinmuren. opdracht van de Gemeente Vlissingen. Veel inspanning hiervoor werd gedaan door de reeds eerder genoemde heer Antheunissen. In dit laatstgenoemde pand werd alleen de voorgevel in oude toestand hersteld en de rest uit nieuwe materialen opgebouwd. Gelukkig bestaat er de laatste jaren een aan merkelijk grotere belangstelling voor het wonen in de Molenstraat en andere geres taureerde panden. Ik blijf het jammer vin den dat in het verleden noch in het heden, zo goed als geen stimulans tot restauratie van momumentenpanden van het gemeente bestuur uitgaat. Het is gebleken dat juist door herstel van oude binnensteden ook mensen van buiten (toeristen) worden aan getrokken, waardoor grotere bloei en wel vaart ontstaat. De middenstand wilde graag een parkeerterrein door sloop van Plein Vierwinden, Groenewoud en de Brande rijstraat. In de Weteringstraat heeft jaren een groot bord gehangen met het opschrift: 'Smidje houdt je zieltje rein, Geef ons een parkeerterrein'. (Smid was wethouder open bare werken) Molenstraat 51 was al een aantal jaren eerder gerestaureerd in Den Spiegel, april 1996 15

Den Spiegel | 1996 | | pagina 15