Stadsvernieuwing in Vlissingen Ronald den Broeder fVlissingen vernieuwt verder'is een kreet die je hier en daar in gemeentelijke rap porten of publicaties tegenkomt. Dat vernieuwen is inmiddels al zo'n 25 jaar bezig. Begin 70-er jaren werd het fenomeen stadsvernieuwing geïntroduceerd. De periode daarvoor, de 50-er en 60-er jaren, was een tijd van wederopbouw. De Nederlandse steden groeiden sterk en overal aan de stadsranden verschenen nieuwbouwwijken met flats en eengezins rijtjeshuizen. Restauratie Groenewoud, foto 1980 Het Vlissingse Paauwenburg en Wester- zicht zijn typische voorbeelden van na-oor- logse woningbouw. De trent was vooral veel bouwen en in een zo hoog mogelijk tempo. Er was een groot woningtekort en kwaliteit en energie-zuinig bouwen waren zaken die pas veel later aan de orde kwamen. Dit betekende voor veel steden een leegloop van oude wijken en binnensteden. Het gevolg was leegstand en verpaupering. De 70-er jaren bracht hierin een kentering. De gemeentebesturen werden met de sterke achteruitgang van de binnensteden gecon fronteerd met alle bijbehorende sociale pro blemen. Op rijksniveau werd het beleid ver anderd en er kwamen subsidies voor woningverbetering en stadsvernieuwing. Ook in Vlissingen begon een proces van stadsvernieuwing op gang te komen. Onder de toenmalige wethouder Frits Smit en later onder wethouder Willem Wisse wer den de voor-oorlogse woningbouwcomplexen als 'Oud Goed Wonen', 'Tuinstad' van de vroegere woningbouwvereniging Gemeen schappelijk Belang en Het Fort van de VW onder handen genomen. In navolging van Middelburg en andere monumentensteden werden in de binnenstad de eerste grote res tauratieprojecten gerealiseerd in het Groenewoud en het Plein Vierwinden. De 80-er jaren was de tijd dat het stadsver nieuwingsbeleid zich op de binnenstad van Vlissingen richtte. En er was nogal wat te doen in de stad. Bij een inventarisatie tij- 2 Den Spiegel, april 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 2