Stadsvernieuwing op het Plein Vierwinden dens een studieprojekt telde ik niet minder dan 60 lege en in desolate toestand verke rende monumentenpanden, de geplande restauratieprojekten niet meegeteld. De totale leegstand in de binnenstad was zeker 2x zogroot. Het economisch draagvlak voor de middenstand was sterk terug gelopen. De winkeliersverenigingen dachten zelfs aan het inkorten van de lange Walstraat- promenade en het terugbrengen van het winkelbestand tot een kleine compacte kern. Dan het probleem van de Vissershaven. Vervallen en zonder functie en begrensd door de (toen nog) militaire terreinen rond het Arsenaal. De woonwijken zelf rond de Palingstraat, ingeklemd door de terreinen van De Schelde. Het Oranjekwartier wat net voor een deel gesloopt was voor de dijk verzwaring van de Oranjedijk. Het monu mentencomplex van de kopbebouwing aan het Bellamypark. Zeer markante monumen ten maar in een desolate toestand. Het oude vervallen Gasthuis en het aardige maar in slechte staat verkerende Militair Hospitaal aan de Korenstraat. En zo kan ik nog wel een serie grote en kleine problemen opnoe men. De stadsvernieuwing betekende ook een breuk met het verleden. Dat verleden kwam op vergaderingen van het Wijkkomitee Binnenstad nog wel eens naar boven. De binnenstadsbewoners herinnerden zich nog levendig de sanering van de 60-er jaren: de sloop van vele panden in de Noordstraat en Kolvernierstraat. Ook de sloop van monu mentale huizen aan de Oude Markt bleef het gemeentebestuur achtervolgen in de beginfase van de stadsvernieuwing. Een nieuw beleid van renovatie betekende ook eerst het vertrouwen van de bewoners krij gen dat een definitief andere weg was inge slagen. De stadsvernieuwing richtte zich eerst op de woningbouw. Uit de tijd dat ik lid was van het wijkkomitee herinner ik me vooral het projekt Gravestraat I. Het was een men geling van renovatie, restauratie en nieuw bouw. Het gebied omvatte de straten Hendrikstraat, Koudenhoek, Flessenstraat, Onderstraat en Palingstraat. Het uitgangs punt van het gemeentebestuur was het realiseren van betaalbare woningen in de binnenstad. De toenmalige wethouder Wisse stond voor ogen een verscheidenheid Den Spiegel, april 1996 3

Den Spiegel | 1996 | | pagina 3