De kopbebouwing aan het Bellamypark. Situatie voor de restauratie. aan woningen en het wonen in de binnen stad aantrekkelijk maken voor modale inko mens. Een bevolkingstoename was nodig om de stad weer nieuw leven in te blazen en voldoende economisch draagvlak te creëren voor het instandhouden van voorzieningen. Het was een moeilijk project, zeker finan cieel. Er waren drie partijen in het spel: de gemeente die haar stadsvernieuwingsbeleid wilde uitvoeren en o.a. verantwoordelijk voor de hele planprocedure en de inspraak. Ik kom daar straks nog op terug. De Directie Volkshuisvesting Zeeland, een toen nog bestaande 'voorpost' van het ministerie van VROM die de rijkssubsidies verdeelde en tenslotte de woningbouwstichting Basco die de woningen bouwde en ging verhuren. In totaal ging het om zo'n 120 woningen. Met de stadsvernieuwing werd ook het feno meen inspraak en bewonersoverleg geïntro duceerd. In tegenstelling tot de nieuwbouw aan de stadsranden waar woonwijken 'uit het niets' verschenen, was stadsvernieu wing opereren tussen bestaande huizen, rekening houden met particuliere eigen dommen en vooral met de wensen van de reeds zittende bewoners. Dat was iets nieuws. Overal in het land werd ervaring opgedaan met renovatie van bestaande en bewoonde complexen. Bewoners die tijdelijk gehuisvest moesten worden en na de reno vatie weer terugkeerden. Renovatiecontracten, huurgewenning etc; de stadsvernieuwing ontwikkelde zich bijna tot een wetenschap. Op universiteiten en HBO opleidingen kwamen zelfs studierich tingen als volkshuisvesting of opbouwwerk. Vlissingen bleef niet achter. Er was een spe ciale functionaris 'opbouwwerker stadsver nieuwing' aangetrokken die bij een van de gesubsidieerde welzijnsinstellingen werd ondergebracht, bedoeld als ondersteuning voor bewonersgroepen. Later overigens weer wegbezuinigd toen het financiële tij keerde. Er kwam een 'raamregeling inspraak', die nog steeds van kracht is trou wens. Stadsvernieuwing was vooral ook veel vergaderen. Ambtenaren, woningbouw vereniging en bewoners zaten bijna iedere maand aan tafel om de plannen te bespre ken. Ik herinner me vanuit het Wijkkomitee zelf ook wel die bijeenkomsten. Het ging er soms fel aan toe om de verschillende belan gen bijeen te brengen. Enerverend waren vooral de inspraakavonden, als de totaal- Stadsvernieuwing aan de Koudenhoek. De gevels bleven staan. De subsidie was binnen. Foto 1982 4 Den Spiegel, april 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 4