cessie' heb ik altijd de kopbebouwing aan het Bellamypark gevonden. 2/3 van het hele monumentencomplex is gesloopt om het res terende deel en de gevelwand te behouden. Jammer: ja. Had het anders gekund? Ik denk het niet. Het zou vandaag nog steeds zo gebeuren. Toen die bewuste panden in de stijgers stonden ben ik samen met conserva tor Weber eens naar boven geklommen. De kroonlijst en de raamprofileringen van het restauratie-deel waren toch wel erg mooi. Zelfs het wijkkomitee heeft later in een ver gadering met ambtenaren gezegd dat hier een fraai stuk werk was geleverd. De stadsvernieuwing is niet klaar, is nooit klaar. Onder een andere naam, bijv. sociale vernieuwing gaat het proces verder. Grootschaliger, zoals op het Scheldeplein of de Boulevard is gebeurd, of kleinschaliger met talloze kleine ingrepen en verbeterin gen zoals straks in het Middengebied gaat gebeuren. Het project Gravestraat is voor mij een mar kant punt in de tijd. De omslag van het den ken in sloop en sanering naar het denken aan behoud en verbetering. Het denken van de overheid voor u, naar de overheid samen met bewoners. Ik wil in dit stukje de naam van wethouder Willem Wisse nog een keer noemen. Helaas veel te jong in 1991 overle den. Hij stond voor zijn beleid en dit bewus te project is daar een exponent van. Het bracht hem soms ook in conflict met bewoners. Ik herinner me de felle discussies over de zgn. blokbebouwing langs de Molenstraat - Spuistraat. Bewoners en gemeente stonden op een avond recht tegen over elkaar. Historie en monumentenzorg tegenover moderne stadsvernieuwing en bouwen voor betaalbare huren. Historici moeten er over 50 jaar maar eens over oor delen. Ik zie het als een fenomeen in een steeds voortgaand proces van verandering en trachten het waardevolle te bewaren. In dat proces bevond hij zich en gaf daar een eigen invulling aan door te trachten met betaalbare woningen de stad te vernieuwen. Ik memoreer hem in deze Spiegel. Vlissingen vernieuwt verder. De Koudenhoek na de stadsvernieuwing. Links de tuinmuur van het Van Dishoeckhuis. Oorspronkelijk bij de herinrichting meegenomen. Den Spiegel, april 1996 7

Den Spiegel | 1996 | | pagina 7