Het legaat Meijer-Vermaas Een nieuwe aanwinst W. Weber In 1995 heeft de heer ir. L. A. Meijer een collectie schilderijen aan het Stedelijk Museum Vlissingen geschonken. Deze waren ooit in het bezit geweest van de heer Vermaas, huisarts in Vlissingen, die leefde van 1864 tot 1947. De heer Meijer was getrouwd met de enige dochter van de heer Vermaas, mejuffrouw E.A. Vermaas. Het grootste deel van de collectie bestaat uit schilderijen van Johannes Adrianus Schultz, een in Vlissingen geboren kunstenaar die van 1820 tot 1863 leefde. Hij was net als vele andere schilders uit die tijd geïnspireerd door de schilders uit de zeventiende eeuw en schilderde in een zelfde stijl. Het wekt dan ook de suggestie dat het zeventiende eeuwse schilderijtjes zijn. Een aantal van deze schil derijen geeft de familie van de schilder weer. De heer Vermaas had deze schilderijen in zijn bezit gekregen door zijn huwelijk met mejuffrouw M.H. Schultz, aan wie de schil derijen waren nagelaten. Daarnaast was de heer Vermaas geïnteresseerd in het werk van lokale kunstenaars. Hij kocht diverse werken van de van origine Belgische schil ders Frans Hendrikse en Ger Jacobs en Vlissingse kunstenaars zoals Frans Maas. Opvallend daarbij is dat in de meeste wer ken de invloed van de zee of het Zeeuwse licht terug te vinden is. Vooral de schilderijtjes van Frans Hendrikse en Ger Jacobs zijn bijzonder fraai. Hendrikse en Jacobs waren twee Belgen die in Vlissingen waren gaan wonen. Het werk van vooral Frans Hendrikse is in Nederland nagenoeg onbekend, maar hebben een kwali teit die vergelijkbaar is met schilders als Schotel. Dit legaat is dan ook een hele grote aanwinst voor het museum. Het legaat bestaat uit een tekening van dok ter Pieter Vermaas, gemaakt door C. Bol- Brant, vooral van belang voor de collectie portretten van Vlissingers. Een ets van het zeilschip de Pamir, een schilderijtje uit 1934 van een Zeeuws korenveld met paarden en een schilderij met een gezicht op de Schelde, alle drie van Frans Maas. Van Ger Jacobs een werkelijk schitterend gezicht op de Westerschelde met vissersschepen, gezien vanaf de Boulevard. Absoluut een van de beste schilderijen van deze schilder. Van Graedt van Rogge een ets van de mailboot, Van Frans Hendrikse twee schilderijtjes met allebei het loodswezen als onderwerp. Op een schilderij wordt het 'oppositie' varen op de rede van Vlissingen afgebeeld. Op het andere schilderijtje zijn twee loods-wherries op weg naar een zeilschip. Van Jacques Bergmans een gezicht op de daken van Vlissingen, gezien vanaf de Boulevard. Een stilleven uit 1934 met vaas en bloemen van mevrouw Hendrickx. Van J. Schultz liefst zeven schilderijtjes waaronder portretten en interieurs. 24 Den Spiegel, april 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 24