Lampsinshuis W. Weber Het is al weer twee Spiegels geleden dat ik melding heb gemaakt van de laatste ontwikkelingen rondom het Lampsinshuis. In de tussentijd is er veel gebeurd. Het college van B.&W heeft besloten vaart te zetten achter de activiteiten rondom het Lampsinshuis. Een belangrijk element in deze besluitvorming is de toezegging van de Dienst der Domeinen en Rijksgebouwen dienst geweest. Vorig jaar was er een situatie ontstaan, dat het Lampsinshuis door de Dienst der Domeinen, een overheidsorganisatie verant woordelijk voor aan- en verkoop van staats eigendommen, ter verkoop aangeboden werd aan de gemeente Vlissingen. Hierbij moest de gemeente relatief snel besluiten over de verwerving van het Lampsinshuiscomplex. Voor de gemeente was het op dat moment moeilijk om op korte termijn het geld te vin den en daarnaast waren de kosten voor ver bouwing en inrichting zeer grof ingeschat. Besluitvorming was daardoor omgeven met een groot aantal risico's. In september van vorig jaar had de burge meester van Vlissingen nog een laatste over leg in Den Haag bij de Rijksgebouwendienst. Deze dienst beheert alle gebouwen die door een rijksinstelling worden benut, zoals archieven, musea, ministeries, etc. Als een gebouw een monument is en door het rijk wordt afgestoten, doet deze organisatie haar uiterste best om een goede functie te vinden voor een dergelijk gebouw. Voor het voorma lig gerechtsgebouw in Middelburg, het van de Perrehuis, heeft Rijksgebouwendienst een 'eigen' gebruiker gevonden. Het Rijksarchief in Zeeland, een rijksinstelling dus, zal in dit gebouw haar nieuwe huisves ting krijgen. Voor het Lampsinshuiscomplex was geen enkel ministerie geïnteresseerd. Tijdens het overleg van de burgemeester met Rijksgebouwendienst bleek deze organisatie bereid te zijn medewerking te verlenen om van het Lampsinshuiscomplex een museum te maken. De Dienst der Domeinen, ook aan wezig tijdens dit gesprek was bereid de ver koop van het pand uit te stellen. Hierdoor blijft het pand voorlopig eigendom van de staat en kan de gemeente op een nog nader af te spreken moment het pand voor een reeds afgesproken bedrag het complex ver werven. De Dienst der Domeinen blijft zolang de beveiliging en energiekosten beta len. Rijksgebouwendienst is nu de eerst ver antwoordelijke organisatie gebleven voor de invulling van het complex. Rijksgebouwen dienst bood daarom aan om een technische haalbaarheidsstudie te verrichten en de eventuele verbouw en restauratie te begelei den. Vanaf dit moment is het allemaal heel snel gegaan. Burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen hebben dit aanbod van Domeinen en Rijksgebouwendienst dank baar aanvaard en er is een gemeentelijke stuurgroep samengesteld, om dit project vorm te geven. Op dit moment zijn een groot aantal mede werkers van Rijksgebouwendienst al enige maanden aan het werk om een technisch haalbaarheidsonderzoek af te ronden. Daar om wordt de bouwhistorie van het Lampsinshuis onderzocht, wordt een pro gramma van eisen opgesteld, komt er een ideëenschets en een kostenindicatie. Het bedrijfsplan dat besproken is in de gemeen telijke raadscommissie voor onder andere Welzijn en Cultuur dient als basis voor het programma van eisen. Dat wil zeggen huis vesting van een Zeeuws maritieme museale instelling met duidelijke relaties naar de directe omgeving. Daarnaast wordt onderzocht op welke wijze de inrichting van het complex vorm gaat krijgen. Om daar meer grip op te krijgen is de engelsman John Sunderland gevraagd een visie te geven op de mogelijkheden van het Lampsinshuiscomplex in combinatie met het Vissershavengebied. Om een gezonde bedrijfsvoering -ook in de toekomst- moge- Den Spiegel, april 1996 25

Den Spiegel | 1996 | | pagina 25