Walvisvangst - Ets 2e helft 17e eeuw. Maritiem Museum Prins Hendrik. Foto; archief VNLS vaart, eerst bij Noorwegen en IJsland, daar na ook bij New Foundland. Door hun ervaring werden de Basken later de leermeesters van de Britten, Neder landers en Denen toen deze zich in het begin van de 17e eeuw weer op de walvisvangst gingen toeleggen, ditmaal bij Spitsbergen. Toen die vangst zich bij Spitsbergen ontwik kelde schijnen de Basken de omgeving van New Foundland te hebben verlaten om ook in de wateren bij Spitsbergen te gaan jagen. De Engelsen hadden daar in 1610 voet aan wal gezet, het eerste Baskische walvisschip kwam daar in 1612 aan en had een Engelse loods, Nicholas Woodcock genaamd, aan boord. Spitsbergen was in 1596 bij de derde Nederlandse ontdekkingsreis, met Willem Barentsz als navigator, ontdekt. Zoals bekend hadden die reizen tot doel de noord oostelijke doorvaart door de Noordelijke IJszee naar de Stille Zuidzee te vinden. Het zou evenwel tot 1879 duren voordat voor het eerst Nordenskjöld er in slaagde die barre reis tot een goed einde te brengen, een reis waarvan Mercator zo'n drie eeuwen voor dien had verondersteld dat hij eenvoudig en kort zou zijn. Tijdens die reizen van Barentsz, van Heemskerck en de Rijp wer den veel robben, walrussen en walvissen waargenomen, wat bij terugkeer in Holland gemeld werd. Door de Britten was in 1553 "The Muscovy Company" opgericht met als doel uitbrei ding van handel en scheepvaart op Noord- Europa en Rusland. Deze Muscovy Company was ook op de hoogte van de aan wezigheid van veel walvissen in de noorde lijke wateren en waarop door de Basken al geruime tijd bij Noord-Noorwegen werd gejaagd. In 1576 ontving die Company het koninklijk octrooi voor de walvisvangst en het traankoken in alle zeeën op het noorde lijk halfrond. Zo'n octrooi werd door een overheid voor een bepaalde periode verleend en was het monopolierecht tot het handel drijven op een bepaald gebied. Na de ont dekking van Spitsbergen door de Nederlanders in 1596 heeft de Muscovy Company daar in 1611 haar hoofdbedrijf voor de vangst van walvissen, walrussen robben gevestigd. Aangemoedigd door het succes van de Britten bij Spitsbergen vorm den enige Amsterdamse kooplieden een compagnie om daar ook op de walvisvangst te gaan. Van Tweenhuysen geldt als de ini tiatiefnemer van de Nederlandse walvis vaart. Zijn compagnie zond in 1612 even eens een schip naar Spitsbergen met de Engelsman Allan Sallowes als loods. Deze Sallowes had de Muscovy Company jaren lang in de IJszee gediend. Zijn dienst als loods op een Nederlands schip was niet zon- Den Spiegel, juli 1996 15

Den Spiegel | 1996 | | pagina 15