trok. Hij dineerde die avond genoeglijk met zijn maitresse Lady Castlemaine en vond vertier in het jagen op, zoals Pepys het noemt, 'een arme mot'. Vanwege verlopend getij en de grote risico's verbonden aan het verder opvaren van de van vele ondiepten en bochten voorziene Medway, besluiten de Nederlanders op 24 juni al de terugtocht te aanvaarden. Daarna is de grootste schrik in Engeland spoedig voorbij. Hoewel achteraf door sommigen twijfels worden geuit of de Engelsen niet veel groter schade had kunnen worden toe gebracht dan was gebeurd, maakt het suc ces van de Tocht naar Chatham toch bij vriend en vijand een enorme indruk. Acht grote Engelse oorlogsschepen ter waarde van honderdduizenden Ponden waren vero verd of verbrand, ten koste van slechts der tig man en enkele branders aan Nederlandse zijde. Op 6 juli schrijven de Staten-Generaal een openbare dank- en bededag uit. 's Avonds worden overal in den lande grote vreugde vuren ontstoken met behulp van teertonnen en fakkels. De aankomst van de buitge maakte Engelse schepen op de Maas is eveneens een feestelijk gebeuren, waar dui zenden mensen naar komen kijken. De aan voerders van de expeditie, De Ruyter, luite nant-admiraal Willem Joseph van Ghent en de vertegenwoordiger van de Staten- Generaal Cornelis de Witt, ontvangen van de Staten-Generaal een speciale dankbrief en van de Staten van Holland tijdens een eremaaltijd een prachtig versierde gouden beker. Ten slotte wordt ook het uiteindelijke doel waartoe de tocht was ondernomen bereikt: op 31 juli kan met de hevig geschrokken Engelsen te Breda een relatief gunstige vrede worden gesloten. In talrijke gedichten roemt men de Tocht naar Chatham in die tijd. De auteurs daar van schrijven De Ruyter geheel in overeen stemming met de communis opinio het merendeel van de eer toe. Een titel als de 'Zeeleeuw op den Teems' zegt genoeg. De Ruyters naam is definitief gemaakt. Wat deed De Ruyter zelf eigenlijk op die gedenkwaardige 22e juni, zo zal de lezer zich afvragen? Het antwoord op die vraag is eenvoudig, doch tamelijk onthutsend. Hij was niet aanwezig bij de acties op die dag verricht! Pas omstreeks zes uur 's avonds arriveerde hij met een sloep uit de vloot op de Theems bij het strijdtoneel en alleen de volgende dag kon hij leiding geven aan de actie op de Medway. Een nieuwe vondst is dat overigens bepaald niet: de marinehisto ricus J.C. de Jonge merkte het al op in zijn standaardwerk over de Nederlandse mari negeschiedenis uit het midden van de 19e eeuw. Hij herriep daarmee de voorstelling van zaken die Gerard Brandt, De Ruyters eerste en voornaamste biograaf, in 1687 had gegeven. Desondanks is het verhaal over De Ruyters optreden aan het spits van de vloot op 22 juni 1667 een taaie mythe gebleken. Tot op de dag van vandaag zal vrijwel iedereen de Tocht naar Chatham als De Ruyters belang rijkste wapenfeit noemen en daarbij denken aan een voorname rol van de luitenant admiraal bij de gebeurtenissen rond de vero vering van de 'Royal Charles'. In de nieuwe biografie van Michiel de Ruyter wordt op A Touw slagerswiel Foto: A. van Wijngen Den Spiegel, juli 1996 3

Den Spiegel | 1996 | | pagina 3