Verdwenen gebouwen De ligging van een aantal verdwenenbenaamde boerderijen, buitens en andere gebouwen die eertijds lagen in het buitengebied van Vlissingen G.C.J. Uijt de Haag Veel straat- en wijknamen herinneren ons aan boerderijen en buitens zonder dat we weten waar deze gebouwen ooit gestaan hebben. Dit artikel probeert in deze leemte te voorzien. Het is dan ook meer bedoeld als een bronnenbestand dan als een verhalend geheel. Ook het verschijnen van enkele interessante artikelen in ver schillende tijdschri ften, handelend over twee boerderijen, gaf voor mij de doorslag om te trachten dit traceren te verwezenlijkend en Deze weergave van een aantal objecten op een moderne gemeenteplattegrond van Vlissingen beoogt geenszins een volledige opgave te zijn. Zo is ook gekozen voor het grondgebied van de gemeente Vlissingen vanaf de Franse tijd maar vóór de herinde ling van 1966. De voormalige gemeen- tenOost- en West-Souburg en Ritthem val len dus buiten dit bestek. Als leidraad hierbij is gebruik gemaakt van de kadastrale kaarten van 1824, die te vin den zijn in het Rijksarchief te Middelburg. Ook in het Gemeentearchief Vlissingen bevinden zich kopieën van genoemde kaar ten. Ook zijn er uit verschillende, soms oudere kaarten nog aanvullingen op de benaamde objecten mogelijk gebleken.3 Uiteraard bleek hierbij enige hulp van der den onontbeerlijk. 4 Het is gebleken dat vooral de genealogen onder ons, (waartoe ik ook mezelf reken), zeer geïnteresseerd zijn in de ligging van dergelijke gebouwen. Een belangrijk deel van de hier behandelde gebouwen heeft nog bestaan tot kort na de Tweede Wereldoorlog. Wanneer de kaart van RK. Dommisse nog wat aanvullende gegevens bevat bij ver schillende behandelde objecten, zijn deze eveneens opgenomen in de lijst. Hieronder volgt een lijst met benaming en ligging volgens de moderne gemeente-plat tegrond 1 Swanenburgh, 'gebouwd door Burge meester Appollonius. Ingels', ten zuiden van de Zwanenburgseweg op het tenni spark. 2 Pauwenburg, op de splitsing van de Van Hallstraat en de Groen van Prins- tererlaan. 3 Het Waterhof, ongeveer in het midden van de binnenduinvoet van de Nolledijk. 4 Landwachthuis, 'aan de Nolle A°1484, 1547', op de plaats van het windorgel. 5 Oude Hofstede, 'van de heer van Vlissingen', ten noorden van de strand opgang bij het Nollehoofd. 6 Torenzicht (I), tussen Van Houten- en Heemskerkplein. 7 Lammerenburgh, op de zuidpunt van de Rosa Manuslaan ten oosten van de Gerbrandystraat. 8 't Wale Bogaardje, ten westen van de Koudekerkseweg en noordelijk van no. 9. 9 De Wale Bogaard, ten westen van de Koudekerkseweg, noordwaarts van de Zaaihoekweg. 10 Hof de 7 Boomgaarden, in de Berlage- straat met Verlengde Bonedijkestraat. 8 Den Spiegel, oktober 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 8