Studiedag Zeeuws Industrieel Erfgoed in Vlissingen normaal zout water in de kreek (kwelwater). En dat heeft zijn weerslag op de flora en fau na in en rond de kreek. Zout water bevat veel voedingsstoffen, die overmatige algen- groei veroorzaken. Veel algen betekent weer: weinig zuurstof en weinig andere vor men van leven in de kreek. Dit verschijnsel heet eutrofiring. Op de bodem van de kreek ligt in totaal 15.000 m3 voedselrijk slib, dat ander leven verstikt door de enorme algen- groei. Wanneer dat wordt weggehaald en dat gaat waarschijlijk in 1995 inderdaad gebeuren) kan zich in de Rammekenskreek weer een gezond en veelsoortig planten- en dierenleven ontwikkelen. De eutrofiëring van de Rammekenskreek wordt ook versterkt door het feit dat de kreek een geïsoleerd watersysteem is: er komt - afgezien van hemelwater - geen ander water bij. Bovendien is de kreek gemiddeld slechts 1.80 m. diep; het kwelwa ter heeft daardoor relatief grote invloed. Er zal een dam aangelegd worden om het waterpeil te verhogen, waardoor de kreek zelf beter in staat wordt gesteld de toename van voedsel te voorkomen. De Ramme kenskreek herbergt een bijzonder fenomeen: gigantische riffen van palingbrood. Deze rif fen worden gebouwd door het mosdiertje Electra crustulenta, samen met kalkwier. Beide gedijen heel goed in brak water. De mosdiertjes zetten zich vast op takjes en stengels onder water. Hieruit groeien kor sten, waar overheen de kalkwieren groeien. Door dit samenspel ontstaat een rif van soms meer dan een meter hoog met daarin veel holten. In die gaten verschuilen zich allerlei andere waterdieren, die door de paling worden gegeten. En zo is de naam "palingbrood" verklaard. De riffen beïnvloe den momenteel de interne doorstroming van de kreek nadelig. In de kreek leven buiten verhouding veel aasgarnalen en plantaardig plankton. Om van een evenwichtig ecosys teem te kunnen spreken zijn méér verte genwoordigers van andere soorten gewenst: dierlijk plankton, tweekleppigen, kreeftjes, vissen en waterplanten. Door ondermeer zg. actief biologisch beheer probeert het water schap dit de komende jaren te bereiken. Hierdoor zullen ook weer specifieke vogels naar Rammekenshoek komen, waardoor het natuurgebied verrijkt zal worden: iets wat aansluit op het natuurbeheer van Staats bosbeheer. Het fort is geopend tot en met 3 november. Voor meer informatie kunt u contact opne men met het Stedelijk Museum Vlissingen. Tel.: 0118-412498. Jaarlijks organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen een Historische Studiedag. Voor het eerst wordt deze dag in Vlissingen gehouden, op zaterdag 9 november 1996 in het Arsenaaltheater. De tiende editie heeft als thema Het indus trieel erfgoed. Sporen van techniek in Zeeland en haakt hiermee in op de activitei ten in het kader van het Jaar van het Industrieel Erfgoed. Beschrijving, selectie, behoud en hergebruik van diverse soorten van industriële objecten en kennis zullen in vijf lezingen nader belicht worden. Onder andere wordt aandacht besteed aan het ont staan en ontwikkeling van de spoorlijn naar Vlissingen, de Zeeuwse gemalen en zal de bekende scheepsbouwer Willem Vos uit Lelystad ingaan op de houten scheepsbouw zoals hij die nu toepast bij de bouw van een replica van Michiel de Ruyters' admiraals schip De Zeven ProvinciënNa afloop is er gelegenheid tot het bezoeken van de ten toonstelling Scheepswerven in Zeeland in het Stedelijk Museum te Vlissingen, waar tevens een afsluitend drankje wordt aange boden. Meer informatie is te vinden in een folder die bij dit nummer van Den Spiegel is ingesloten. Den Spiegel, oktober 1996 21

Den Spiegel | 1996 | | pagina 21