f' C'~- Het uitgebrande interieur van de kerk in september 1911 werd een nieuw venster gehakt om ochtend licht op de kansel te laten vallen. De doopka pel werd niet langer gebruikt en rond de kansel werd een houten dooptuin gebouwd zodat de kinderen voortaan in het midden van de gelovigen werden gedoopt. De Engelse kerk in het noordkoor, kreeg een eigen toegangspoort in de noordgevel. Toen de Engelse kerk na de brand van 1911 weer bij de kerk werd gevoegd werd het poortje met het jaartal 1654 opgeborgen en later aan de Branderijstraat geplaatst als toegangs hek naar het nieuwe kerkkantoor. Laten we nu enkele eeuwen overslaan en naar de tegenwoordige tijd overstappen. De rampzalige brand van 1911 heeft van de oude kerk alleen geblakerde muren en gescheurde pilaren overgelaten. Die schame le resten werden gerestaureerd en omge vormd tot een mooie gave kerk, maar wel zijn daarbij allerlei boeiende historische ele menten achter de pleisterlaag weggesmeerd of achter lambrisering weggewerkt. Bij de herbouw na de brand heeft de architect het niet kunnen laten om allerlei leuke verzin sels aan de kerk toe te voegen. Zoiets schijnt bijna niet te voorkomen. Daarna werd de kerk opnieuw ingericht met een quasi-gothi- sche inventaris tot en met "gothische" elec- trische lichtkronen. Deze kerk heeft intussen de eerbiedwaardi ge leeftijd van meer dan tachtig jaar bereikt. Dus mogen we niet klagen als men kijkt naar de Abdijkerken in Middelburg en de eerder genoemde Sint Laurenskerk in Rotterdam. Beide kerken gingen in Mei 1940 in vlammen op en werden pas na de oorlog herbouwd en zijn dus veel "nieuwer". Wie weet komen er bij de komende restaura tie nog leuke dingen te voorschijn van achter de pleisterlaag of van onder de houten vloer, die nog wat meer licht kunnen werpen op de bouwgeschiedenis. Het is interessant het uitgebreide en zeer gedegen artikel te lezen van de bekende Ing. M.H.Wilderom "Aan de mond van de Westerschelde". Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken" No. 10, mei 1983. 8 Den Spiegel, januari 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 10