De primaire bron van het Revolving Fund wordt gevormd door de restauratie-hypo theek ingevolge het "Besluit Rijkssubsi diëring Restauratie Monumenten" (BRRM.). De renten en aflossingen van de restauratie hypotheken vloeien terug in het Revolving Fund en deze middelen, vermeerderd met het jaarlijks resultaat van het NRF zorgen voor deze extra financieringsfaciliteit. De Gemeente Vlissingen die de aanvrager is voor de kerkvoogdij, ontving op 20 mei 1996 bericht dat de aanvraag werd gehonoreerd. De verschuldigde rente is zeer laag en is in principe de marktrente minus 5%, met een ondergrens van 0,5%, thans 2,1 De gelden voor de hypothecaire lening blijven beschik baar tot het eind van het lopende jaar, ter wijl de acte vóór 31 december van dat zelfde jaar getekend moet zijn. Voor de herinrichting worden geen subsidies door het Rijk verstrekt en moeten er gelden op een andere wijze verworven worden. Daartoe worden bedrijven, instanties en instellingen benadert met het verzoek een bijdrage te verlenen tegen een door de gever en ontvanger overeen te komen tegenpresta tie. Dit is een werk waar erg veel tijd in gaat zit ten. Bovendien worden de aanvragen door de gevers serieus bekeken, wordt informatie ingewonnen en moeten de bestuurders een besluit nemen. Niettemin is voor de Sint Jacobskerk tot nu toe de fondsverwerving goed verlopen. Om een zo breed mogelijk maatschappelijk draagvlak te verwerven is eerst steun gezocht bij en verkregen van een groot aan tal Vlissingse instellingen en bedrijven. Met name zijn dat de: Koninklijke Schelde Groep. Stichting Maritieme Activiteiten de Ruijter. Stichting Moerman Promotie Vlissingen Stichting Najaarsconcerten Rotary Vlissingen. (twee maal). Anjerfonds. Prins Beheermij. Vlissingen. Aannemingsbedrijf Josiasse. Rabobank Walcheren Zuid. Basco. Uit in Vlissingen. Schelde Loodsen Koor. Stichting Maurits van Kattendijke. Lions Club Vlissingen. Car Projectmeubelen Katwijk. Gemeente Vlissingen. Verder lopen er ook nog een aantal aanvra gen. Zoals al eerder betoogd lopen deze acties bijzonder goed, waardoor tot nu toe de 400 stoelen gekocht konden worden. De res terende gelden en toegezegde materialen worden besteed aan de herinrichtingswer ken. Eén van de belangrijkste bijdragen wordt geleverd door een aantal vrijwilligers- vak lieden, die inmiddels voor ca. 100.000 aan werkzaamheden hebben uitgevoerd. Zij heb ben een complete - geschonken keuken - ingericht, een invaliden toilet aangebracht en een galerij voorzien van goed zittende banken afkomstig uit de voormalige Johanneskerk. Bovendien hebben zij op zich genomen om nog eens voor ca. 391.000.= werk uit te voe ren. Voorwaar een geweldige prestatie! De financiering van de restauratie en de her inrichting wordt verzorgd door de 'Stichting Kerkelijk Geldbeheer' in Leidsendam. Deze instelling neemt de gelden van het NRF in haar beheer en verleent op zeer gunstige voorwaarden de nodige gelden in de vorm van een lening. Omdat toch nog de nodige gelden ontbreken, en het nodig is om de kapitaalslasten zo laag mogelijk te maken waardoor de exploitatiel asten verlaagd kunnen worden, zal de com missie "restauratie en herinrichting" een obligatielening uitgeven waarop men kan inschrijven. Gehoopt wordt op deze wijze nog een aanzienlijk bedrag van de burgers van onze goede stad te kunnen verwerven. Daar de Sint Jacobskerk gedurende eeuwen verbonden is geweest met de Gemeente Vlissingen, is de hoop gevestigd op een zo breed mogelijk draagvlak onder de bevolking zodat er een soort tweede 'Gemeentehuis' ontstaat. Aan alle bovengenoemde bedrijven, instel lingen enz. zijn wij veel dank verschuldigd, daar zonder hun enthousiaste medewerking de restauratie en de herinrichting niet van de grond zou zijn gekomen. 14 Den Spiegel, januari 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 18