«fc' Verborgen Kerkschatten Te Water stond er op dat op de titelpagina de portretten van de gebroeders Naerebout gegraveerd werden. Zij verdienden deze eer meer dan 'middelmatige predikanten, halve geleerden of anderen die in de burgermaat schappij verdienstelijk waren'. In 1784 volg de Te Waters benoeming tot professor in Leiden hoewel dat niet zonder slag of stoot ging. Politiek gezien was Te Water een aan hanger van de Oranjepartij. Een van de curatoren van de academie te Leiden, de raadpensionaris Van Bleiswijk hield zijn benoeming in eerste instantie tegen. Gezien de toenmalige politieke situatie lag de benoeming van een patriot meer voor de hand. Maar gelukkig voor Te Water deed de Eerste Edele van Zeeland namens Oranje, Van Lijnden van Blitterswijk een goed woordje voor hem zonder dat Te Water daar om gevraagd had en volgde de benoeming alsnog. De lobby had in ieder geval gewerkt. Omdat we steeds verder van Vlissingen ver wijderd raken zal ik enkele reuze sprongen maken om te eindigen in 1823. In 1815, Te Water was toen 75 jaar, ging hij met emeri taat. Nog op 77-jarige leeftijd nam hij deel aan colleges geologie. Nooit te oud om te leren dus. In het jaar 1822 stierf hij op 82 jarige leeftijd. De erfenis van Te Water De bibliotheek van Te Water werd openbaar verkocht. De opbrengst viel zeker niet tegen. Schatte men de opbrengst op 15 a 16 duizend gulden, de werkelijke opbrengst bedroeg tus sen de vijf- en zesentwintig duizend gulden. De helft van de bibliotheek kwam in handen van de Londense boekhandelaars. Deze Engelse lieden boden nogal tegen elkaar op en dit was, zoals uit een brief van een fami lielid van Te Water (waarschijnlijk z'n jong ste broer) blijkt, 'in merkelijke voordeel der erfgenamen'. Te Water had in zijn testament bepaald dat van de verkoop van zijn boeken zijn 'levens-berigt' gedrukt moest worden. Dat 'levensberigt' moest dan in beperkte kring verspreid worden. Uit eerder genoem de brief weten we wie er een exemplaar kre gen. In totaal werden er vijf cadeau gedaan. Het is mij niet bekend hoeveel er gedrukt zijn in ieder geval niet veel, hooguit twintig. De familie wilde tenslotte zo weinig mogelijk kosten maken. Bovendien zegt de eerder aangehaalde briefschrijver komen er nogal wat zaken in voor die Te Water beter voor zichzelf had kunnen houden o.a. Te Waters uitvoerig relaas over de gebeurtenissen in 1778. In de collectie Van der Os (in het Gemeentearchief) bevindt zich een exem plaar van zijn 'levensberigt', maar ook de Hervormde gemeente Vlissingen heeft een exemplaar in haar bibliotheek staan. 1400-2000 Katholieke kunst uit Zuid-Holland Bisdom Rotterdam veertig jaar uitnodiging tentoonstelling Het Schielandshuis Verbogen kerkschatten De tentoonstelling markeert het veertigjarig jubileum van het Bisdom Rotterdam en is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen het Historisch Museum en het Bisdom Rotterdam. Verborgen kerkschatten is voor het publiek geopend tot en met 2 maart 1997. Het Schielandshuis Historisch Museum Rotterdam Korte Hoogstraat 31 3011 GK Rotterdam Den Spiegel, januari 1997 19

Den Spiegel | 1997 | | pagina 25