worden overgedragen. De schilderijen en maquettes zullen na overdracht in beheer komen bij het Stedelijk Museum Vlissingen en de tekeningen en schetsen op papier zul len beheerd worden door het Gemeente archief Vlissingen. De tentoonstelling De expositie 'Collectie Van der Burght, een persoonlijke zienswijze op de Tweede Wereldoorlog' start met een kaart van Vlis singen waarop alle bunkers en schuilplaat sen zijn aangegeven om van Vlissingen een 'Festung' te maken. In enkele jaren hadden de bezetters meer dan 500 grote en kleine militaire bouwwer ken in en om Vlissingen opgetrokken om daarmee de belangrijke vaarroute naar Antwerpen te kunnen beheersen. Door het grote aantal militaire bouwwerken werden de inwoners van Vlissingen continu gecon fronteerd met deze bezetters. Na deze inleiding wordt aan de hand van twee type bunkers die tussen Westkapelle en Zoutelande hebben gestaan de werkwijze van Cees van de Burght getoond. Beginnend met opmeettekeningen van restanten van de bunkers en realia, maakte hij de eerste tech nische tekeningen. Als hij genoeg informatie had gevonden maakte hij technische illus traties als voorbereiding op de eerste schet sen, vaak gemaakt van houtskool of conté. In een volgende fase maakte hij gekleurede tekeningen en begon hij met het maken van schaalmodellen om meer inzicht te krijgen op de vorm van de bunker. Dit alles leidde dan tot een volledig en gedetailleerde maquette wel of niet voorzien van militairen en schilderijen waar de betreffende bunker in figureren. Hierna volgt een greep uit de complete col lectie. (De collectie zelf is te groot om in hel geheel te tonen). Allereerst wordt een opstel ling getoond rondom de buitenhaven, daarns een reconstructie van de unieke torpedobu n ker op het Keizershoofd waar dankzij de reconstructie van Cees van der Burght ein- delijk getoond kan worden hoe deze er uit gezien heeft, en een opstelling bij de Westbeer aan de Boulevard. Het Vlissings i> deel eindigt met een maquette van een bun- ker voor afweergeschut, zoals deze onder andere gebruikt zijn bij het vliegveld van Vlissingen. De vier opstellingen bestaan uit schaalmodellen, maquettes, tekeningen er schilderijen, die elkaar aanvullen. De expositie eindigt met diverse afbeeldin gen van in Zeeland gebruikte oorlogswa pens, zoals afbeeldingen van de Duitse VI en V2 en vooral ook twee voertuigen, een model van een aanvalslandingsboot (de LCA 817). gebruikt op 1 november 1944 tijdens de lan ding in Vlissingen en een amfibietank (een buffalo) voorzien van 6 militairen, gebruikt bij de landing in Westkapelle. De LCA is onder andere opgebouwd uit materialen van het wrak van de echte 817, die nog steeds in de buurt van de Oranjemolen onder het zand ligt. De expositie is te zien in de bovenzaal van het Gemeentearchief Vlissingen, van 4 no vember 1996 tot en met vrijdag 10 januari 1997. Het archief is open op maandag t/rn vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur en is te vinde n aan de Hellebardierstraat 2, Vlissingen. Voor meer informatie kunt u contact opne men met het gemeentearchief: 0118-487331 en vragen naar de heer Meerman of het Stelijke Museum Vlissingen: 0118-412493 en vragen naar de heer Weber. 24 Den Spiegel, januari 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 30