Bouw van de Sint Jacobskerk A.H. van Dijk Als we iets willen begrijpen van de bouw van de Sint Jacobskerk moeten we terug naar het jaar 1290 toen graaf Floris V uit Engeland aankwam in het ondiepe haventje van Vlissingen. Hij was een man met grote plannen. Hij vond de omge ving van het oude vissersplaatsje een prachtige locatie om een nieuwe haven te stichten, die bovendien heel gunstig gelegen was als vlootbasis. Hij werd echter voortijdig door de edelen vermoord, zodat men tot 1305 moest wachten voordat graaf Willem III een aanvang liet maken met het graven van een nieuwe haven. Het was een soortgelijk project als bij het dorp Zanddijk, waar een nieuwe haven was gegraven bij het Campveer. Dat werd het begin van het stadje Veere. Op dezelf de manier werd bij Brijdorpe, op Schouwen de Brouwershaven gegraven. Tegen de kerk aangebouwde huisjes in de Branderij straat, ca. 1905 foto: G.A.V. De bedoeling was dat na de aanleg van de havens er langs de kaden percelen bouw grond uitgegeven werden voor de aanleg van huizen en pakhuizen. Dus zoals een echte projectontwikkelaar dat doet. Terwijl bijna alle kerken in Zeeland hoog en droog op natuurlijke hoogtes werden gebouwd, verrees de parochiekerk voor Nieuw-Vlissingen, die aan de Heilige Jacobus de Meerdere werd gewijd, in de laagte ten noorden van de haven. Net als de Sint Nicolaaskerk van Brouwershaven. Het nadeel daarvan was dat deze kerken bij overstromingen steeds onder water liepen. De laatste maal tijdens de watersnoodramp 4 Den Spiegel, januari 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 6