In de beschrijvingen van de Sint Jacobskerk wijst men vaak op het ontbreken van een paar bogen. Op de vieringspilaren zitten kapitelen waar geen gewelf op steunt. Op deze "loze" kapitelen rustten echter vroeger de zware houten staanders van de middel eeuwse kapconstructie, zoals we dat op een oud schilderij van de Sint Laurenskerk kun nen zien. Ook zijn in Vlissingen boven aan de pilaren nog de ijzeren haken te zien waar tussen de lelijke ijzeren trekstangen moes ten worden bevestigd. Ook die zijn later weg gelaten. De toren De gothische torenspits met zijn dorpse karakter werd vervangen door een trotse achtkantige houten opbouw met twee omgangen en een klokketoren, in felle kleu ren geschilderd, en gedekt door een peervor mige helm. Geheel volgens de moderne kunststroming, de Renaissance, terwijl de hele vergroting van de kerk nog in de bouw stijl van de Brabantse late gothiek werd uit gevoerd. Kerk en toren hebben nu hun definitieve uiterlijk gekregen, welke sedert dien niet veel meer is gewijzigd. Tien jaar later, in 1560, klaagde de burgerij steen en been dat de Spaanse bezetting een ondragelijke last werd. Men wenste liever het land aan de zee prijs te geven dan zulk een toestand te bestendigen. Het merendeel van de gelovigen volgde de hagepreken bui ten de stad. Ik ga er vanuit dat er weinig offerbereidheid was om de kerk nog verder te verbeteren. Toen volgde de beeldenstorm, die overigens in Vlissingen heel rustig verliep, en daarop kwam in 1572 de omwenteling. De parochiepriester riep tijdens de Paasmis in de Sint Jacobskerk de gelovigen op het Spaanse juk af te werpen. Na 1572 werd de kerk in gebruik genomen voor de Protestantse eredienst. De aanpassingen van het gebouw aan de nieuwe liturgie eiste een aantal veranderin gen. Het noordkoor werd door een muur en een houten schot van de kerk afgescheiden. Het werd het bedehuis van de Lutheranen en later de Engelse kerk. Omdat je een domi nee niet tegen een blinde muur kunt laten preken werd de kansel tegen de noordelijke vieringpilaar geplaatst, waar hij nu nog staat. Dit werd het liturgisch centrum van de preekkerk. In de afsluiting van de noordelijke koorkapel Interieur van de Sint Jacobskerk van het middenschip Den Spiegel, januari 1997 7

Den Spiegel | 1997 | | pagina 9