Een prille vriendschap naar een andere locatie waar 12 miljoen voor nodig is, oefenen zij in de wandelgan gen invloed uit op het beleid. De laatste bij drage is te danken aan het netwerk van één der bestuursleden. Hij heeft zich opgewor pen om geld in te zamelen voor dit project en heeft nog voordat het college een besluit heeft genomen, enige tijd geleden een lokale stichting een brief laten sturen, waarin de gemeente een eerste bijdrage aan het pro ject wordt aangeboden om daarmee de besluitvorming gemakkelijker te maken. Een andere daad die zij gepleegd hebben is om ook maar vriend van het archief te wor den. En hou dan maar het particulier initia tief tegen. Het lukt je niet en mijn eerste gedachte was dan ook: 'Dag aankoopbudget, dat gaat dus weer naar het archief en ik ben het weer kwijt'. U begrijpt dat, ondanks de tijd die vrienden organisaties kosten, er ook voordelen aan zitten. Echter moet van te voren worden bedacht welk type vriendenorganisatie er wenselijk is en met welk type bestuursle den. Want bij elke organisatie is dat wisse lend. Bij een rijksarchief als in Zeeland zijn vrienden misschien interessant als extra geldstroom, maar bij een lokaal archief- dat sterk afhankelijk is van gemeentelijke begrotingen- kan de functie, om zich te pro fileren en op langere termijn meer politieke aandacht, belangrijker zijn. Kortom er is geen typische vriendenorganisatie voor een archief of museum. Bezint eer ge begint. Adri Meerman Stelt u zich eens voor: uw archiefinstelling heeft zojuist een prachtige nieuwe huis vesting aan de Hellebardierstraat betrokken, ver weg van de vorige lokatie waar u met de overige gemeentelijke instellingen in het stadhuis was samengepropt. Uw blik is gericht op de toekomst en u vraagt zich af: hoe kan ik mijn archiefinstelling, gebruikmakend van de nieuwe huisvesting, beter gaan profileren richting buiten wereld. U voelt zich als het ware op een eiland geplaatst en gaat op zoek naar verbindin gen: tunnels, bruggen, communicatielijnen e.d. Op dat moment komt mevrouw de voorzitter van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen bij u binnen en vraagt: 'Wat zou u ervan vinden dat uw archiefinstelling betrokken wordt bij de aktiviteiten van onze Vereniging?'. Dit, beste vrienden, is onvervalste geschied schrijving. In dit artikel vat ik mijn ervarin gen met uw vriendenvereniging kort samen. In tegenstelling tot Wilbert Weber kan ik geen prehistorische beschouwingen houden en beperk ik mij derhalve tot de geschiede nis van een prille vriendschap. Vanaf die periode, en nu spreek ik over 1991, ben ik ook als adviserend lid toegetre den tot de Vriendenvereniging. Een voor mij vreemde, puur op het museum gerichte club enthousiastelingen, die zich voornamelijk bezighield met het organiseren van excur sies, lezingen, de zorg over de slechte staat waarin het museum verkeert en als gevolg daarvan het schrijven van brandbrieven aan het gemeentebestuur en de plaatselijke poli tiek. De vrienden lieten er overigens geen gras over groeien. Ter gelegenheid van de officië le opening (eind 1991) van de nieuwe huis vesting aan de Hellebardierstraat wilden ze een passend geschenk aanbieden. Den Spiegel, maart 1997 9

Den Spiegel | 1997 | | pagina 11