Met het oog op een mogelijke samenwerking heb ik de suggestie gedaan een lezingendag te organiseren waarin de taakstelling van een archief tot uitdrukking zou kunnen komen. De vrienden bleken bereid een der gelijke schenking te doen. Nadat de namen van diverse sprekers (o.a. Pierre Jansen) de revue waren gepasseerd kon een passend programma worden vastgesteld. De lezin gendag op 9 november 1991 kende de vol gende sprekers: L. Zoodsma (plv. rijksarchi varis van Zeeland), P. Ratsma (hoofd topo- grafïsch-historische atlas van het Rotterdamse Gemeentearchief), J.P.J. Clerx (hoofd restauratie-atelier te Helmond) en F.J.W. van Kan (voorzitter van de vereni ging Jan van Hout, vereniging van vrienden van het Leids gemeentearchief en de Leidse Pilgrimcollectie). Mede dankzij een financië le bijdrage van de gemeente heeft deze lezin gendag kunnen plaatsvinden. Dat deze sub sidie uit het budget van het Gemeente archief afkomstig was - de sigaar uit eigen doos- is een grappige bijkomstigheid. De le zingendag bleek een succesformule, en dat was het belangrijkste. Rond die periode ontstond tevens het gevaar dat de Vrienden door zouden gaan schieten naar een meer algemeen culturele vereni ging met het organiseren van concerten e.d. buiten de oorspronkelijke doelstelling: het supporten van het museum. Zover is het gelukkig niet gekomen. Het tijdstip naderde echter voor het bestuur met rasse schreden om de baas van de ver eniging, in casu de ledenvergadering, te overtuigen dat het Gemeentearchief ook bij de aktiviteiten van de Vrienden moest wor den betrokken. De vraag moest daarbij wor den beantwoord wat die twee voor elkaar zouden kunnen betekenen. Wat moest zoge zegd de toegevoegde waarde worden. De algemene doelstellingen tot dat moment waren: museum promoten schenkingen verlenen lezingen en excursies verzorgen het kwartaalblad 'Den Spiegel' uitbrengen Deze doelstellingen behoefden slechts de toevoeging van de woorden 'Gemeente archief Vlissingen', daar lag het probleem niet. Het probleem lag in het vinden van een formulering voor plaatsing in de statuten om de toegevoegde waarde van het betrek ken van het Gemeentearchief aan te geven. Het volgende is hierop gevonden: Via projecten archiefonderzoek verrichten voor de geschiedkundige beschrijving van de gemeente Vlissingen, en het verzamelen van aanvullende gegevens op het documen tatiemateriaal'. Vrij vertaald: uit al die honderden leden een aantal personen te stimuleren om op pro jectbasis vrijwilligerswerk te laten verrich ten in het Gemeentearchief. Het mes zou daarbij aan diverse kanten snijden: de leden zouden beter bekend raken met het fenomeen archief in het algemeen en het Gemeentearchief Vlissingen in het bij zonder het publiceren van de resultaten in het kwartaalblad een betere toegankelijkheid van de collec ties middels indicering e.d. Ik moet toegeven dat we zijn op dit punt te optimistisch zijn geweest. Een doorsnee vereniging, welke dan ook, bestaat namelijk voor 80% uit leden die de vereniging een warm hart toedragen en op basis daarvan bereid zijn een jaarlijks geld bedrag over te maken. Plusminus 15% bezoekt een lezing of neemt deelt aan een excursie en slechts 5% of zelfs minder is bereid een aktiviteit te ontplooien. Veelal zijn dat de personen die het dagelijks bestuur en de redaktiecommissie van het verenigingsblad bemensen. In een deel van die opzet zijn we dus niet geslaagd. U zult denken: is er dan helemaal niets gebeurd? Is zo'n vriendenvereniging meer last dan lust? Het gevaar dreigt altijd dat de vrienden in hun enthousiasme vastgestelde grenzen overschrijden en zich bezig gaan houden met het management en de bedrijfsvoering. Die grens moet dus met alle mogelijke strijdmiddelen verdedigd worden. Toch hebben ze behoorlijk veel invloed op de bedrijfsvoering, immers elke activiteit die zij ontplooien zal op een zeker moment in aanraking komen met diezelfde bedrijfsvoe ring. Er wordt gevraagd een lezing te hou den, een artikel te schrijven of een advies te leveren. Wilbert Weber eindigt met de woorden: 'Bezint eer ge begint'. 10 Den Spiegel, maart 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 12