Gezien de voetangels en klemmen is dit een prima advies voor overheidsinstellingen, die voor het eerst geconfronteerd worden met een vriendenvereniging. Het Gemeentearchief Vlissingen heeft ech ter kunnen profiteren van de ervaringen van het Stedelijk Museum. Ondanks het feit dat het veel en veel tijd kost, ook buiten de normale kantooruren om, heb ik er nog geen moment spijt van gehad. Je kunt er namelijk geen simpele en kille kosten-batenanalyse op loslaten. Vrienden zijn mensen die zich emotioneel willen binden aan een museum of een archief. Vrienden geven warmte en voelen zich betrokken en geven die betrokkenheid weer door; ze zijn belangrijk in het vervullen van een sociale rol. Ook verplichten de vrienden je uit je schulp te kruipen en je te profileren. Ze verplichten je om lezingen voor te bereiden, om artike len te schrijven. Activiteiten waarvoor je anders geen tijd had vrijgemaakt, omdat er andere prioriteiten waren. Mede dankzij de publiciteit en aandacht die de vrienden geproduceerd hebben, heeft onze archiefinstelling een beter profiel gekregen. Als de betrokkenheid met een vriendenorganisatie binnen de eigen instel ling groeit, kan er tevens gericht sturing aan worden gegeven. Mijn mening is dat er tussen een vrienden vereniging en de betreffende instelling een inspanningsverplichting behoort te bestaan. Een wederzijdse verplichting om bijvoor beeld de toegevoegde waarde gestalte te geven die bij de aanvang van de vriendschap was afgesproken. Het ziet er op dit moment naar uit dat een aantal vrienden zich bezig wil gaan houden met vrijwilligerswerkzaamheden. De prille vriendschap kan dus tot iets moois uitgroeien. Entree van het gemeentearchief in de Helle- bardierstraat foto: Ronald den Broeder Den Spiegel, maart 1997 11

Den Spiegel | 1997 | | pagina 13