Scheepsmodel 'de Tromp Kees van Kralingen Eind 1996 werd mij, door één van de huidige bestuursleden de vraag gesteld of ik mij, als ex-bestuurslid belast met PR-activiteiten, nog 'iets' kon herinneren van het scheepsmodel 'de Tromp'. Mijn antwoord was 'ja natuurlijk, maar het is niet 'iets' maar gelukkig nog erg 'veel'.' De Tromp foto: Stedelijk Museum Verleden Het was tijdens een bestuursvergadering, voorjaar 1984, dat de conservator W. Weber melding deed van het feit dat in de kelder van het museum een scheepsmodel stond in een zeer desolate toestand. Bestuur, conservator en medewerkers Stedelijk Museum gingen aan de slag. Onderzoek in de jaarverslagen van het Museum - en dat zijn er wat - leverde niets op. Nergens werd melding gemaakt van het in het bezit komen van dit scheepsmodel. Een veronderstelling zou kunnen zijn dat, misschien net voor het uitbreken of tijdens de tweede wereldoorlog een 'iemand' het Stedelijk Museum Vlissingen toen reeds als een goede bewaarplaats zag. Aanvankelijk gingen wij er vanuit dat het een scheepsmodel was van een in de negen tiende eeuw gebouwd schip dat geruime tijd als wachtschip op de rede van Vlissingen dienst had gedaan. Mede op initiatief van het bestuur werd er nadere informatie ingewonnen met als resultaat dat onomstotelijk kwam vast te staan dat het scheepsmodel het enige modelschip is van de 'Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp'. Het uit de kluiten gewassen model, ruim twee meter hoog en bijna drie meter lang, was uiterst fijn gedetailleerd maar bevond zich in een bijzonder slechte staat. Masten waren gebroken, het staand en lopend want was verweerd en tal van kleine 12 Den Spiegel, maart 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 14