Gedurende de werkzaamheden van de heer Kramers werden de bestuursleden via een rappotage op de hoogte gehouden van de vorderingen en de 'problemen' welke zich tij dens de werkzaamheden voor deden: Eerste tussentijds verslag, d.d. maart 1987: 'Het gehele model is schoon gemaakt. Het is ontdaan van vuil en stof. De losse onderde len zijn van het model verwijderd en apart gezet. Het schip is behandeld met Rentokil, een houtwormbestrijdend middel. De losse onderdelen zijn apart schoonge maakt en, afhankelijk van het materiaal, gereinigd en geconserveerd met een vuilop- lossende en conserverende oplossing. Zo nodig zijn deze onderdelen gerestaureerd. Van het hoofdwant aan bakboordzijde is het want ontdaan van alle gebroken weeflijnen. Gebleken is dat ook alle talrepen zijn ver gaan en bij aanraking verpulveren, daarom moeten ook deze vervangen worden. Hiervoor is reeds 120 meter op identieke wijze geslagen en op kleur gebracht. Dit touw zal aangebracht worden om het want opnieuw strak te kunnen zetten om daarna de restauratie van het want te kunnen voortzetten. De spiegel is ontdaan van alle ornamenten. De messing elementen bleken na onderzoek alleen van een witte verflaag te zijn voor zien. Er zijn geen sporen gezien van andere kleuren. Het messing is kaal gemaakt, om terzijnertijd weer wit te schilderen. Ten behoeve van het bovendek zijn veertien rolpaarden en kanonnen gereconstrueerd met als voorbeeld de nog bestaande rolpaar den en kanonnen. De eerstkomende maanden zullen besteed worden aan de bestudering en herstel van het tuig aan de drie ondermasten en de boegspriet en daarnaast de kooi en de ver schansing. Alle touwen, alle stukken touw, de soorten en het aantal knopen worden nauwkeurig bestudeerd en ingemeten, om ze daarna weer in de originele staat te kun nen herstellen.' Na nog diverse rapportages, sommige voor zien van fotomateriaal, en ruim drie jaar restauratie kwam begin mei 1990 het scheepsmodel van het Linie-schip 'Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp' terug in het Stedelijk Museum Vlissingen. Toekomsvisie Een sfeervol afgewerkte ruimte in het Lampsinshuiscomplex met als enige object het unieke scheepsmodel van het Linie schip 'Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp'. Met vloeiende overgangen op verschillende plaatsen wisselend aangelicht en onder steund met een audiovisuele presentatie van drie projectoren met al hun technische mogelijkheden. Een droom? 14. Den Spiegel, maart 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 16