Van bakkerskarren en bakfietsen Leo Speckens Als op 13 maart 1982 de eerste bijeenkomst plaatsvindt van de nieuwe vrienden vereniging van het Vlissings museum, wordt als geschenk een ongeveer 80 jaar oude bakkerskar, uit het bezit van mijn familie, aangeboden aan het gemeentebe stuur. Deze bakkerskar riep veel vragen bij mij op. Waar kwam deze kar vandaan en wat was er mee gebeurd in de jaren tussen de oorlog en 1982? Navraag onder mijn oudere familieleden, de broers van mijn vader, leverde geen ant woorden op, zodat de vragen bleven. Maar al pratend kwamen er wel wat andere zaken naar boven. Daarover gaat het volgende artikel. In het krantenartikel van 1982 wordt ver meld dat soortgelijke karren tot aan de Tweede Wereldoorlog in gebruik waren, omdat de bakfiets op luchtbanden nog voor de oorlog zijn intrede deed. Dat klopt wel, maar tijdens de oorlog konden versleten banden niet meer verwisseld worden door gebrek aan nieuw materiaal, zodat de afge dankte bakkerskarren wederom dankbaar in dienst werd genomen, zelfs tot ver na de oorlog. Het bewijs hiervoor vond ik in het familiear chief in de vorm van een foto, genomen in de winter '46 - '47. Hierop staat een soortgelij ke bakkerskar voor de Alhambra-bioscoop. Links op de foto staat broodbezorger Hendrik Sohier (met broodmandje). Van wege de gladdigheid had hij hulp gekregen van Karei Speckens, een jongere broer van mijn vader, die vanwege de kerstvakantie enkele weken vrij was en naar huis was gekomen om bij te springen (rechts op de foto maakt hij notities m.b.t. bestellingen). In het bakkersbedrijf zijn tijdens de drukke dagen rond de kerst een paar extra handen van harte welkom. Dat zou ik in later jaren foto: familie archief P. Speckens Den Spiegel, maart 1997 15

Den Spiegel | 1997 | | pagina 17