aan den lijve ondervinden. Dat er trouwens zuinig werd omgesprongen met allerhande materialen zo vlak na de oorlog bewijst wel het jack dat Karei draagt op de foto. Het is gemaakt van een Duitse camouflage-cape die soldaten ook wel gebruikten als deken en zelfs als tentje dienst kon doen. Karei, in het begin van de oorlog leerling van de 2e klas van de Rijks-HBS, hield trou wens nauwgezet in zijn agenda gebeurtenis sen bij over het uitbreken van de oorlog. Zo schreef hij op zondag 12 mei, het was notabene Pinksteren, dat i.v.m. het oorlogs gevaar er geen mis gelezen werd. In plaats daarvan ging hij met zijn broers naar de opslagloods van Wielemaker in Dishoek, om het strandhuisje van de familie dat daar 's winters opgeslagen lag naar buiten te halen en op te zetten op het naastgelegen weiland. Dit werd gedaan om ingeval Vlissingen te onveilig zou worden er toch een onderdak zou zijn voor de familie. Een vooruitziende blik. Twee dagen later zou burgemeester C.A. van Woelderen procla meren dat zoveel mogelijk Vlissingers een heenkomen moesten zoeken naar Koude- kerke en boerderijen buiten Vlissingen. Het onderkomen voor de familie was toen dus al geregeld. Op 18 mei, daags na het bombardement op Middelburg, is Karei al weer terug in Vlissingen en wordt daar de kilometerslan ge chaos gewaar rond de buitenhavens. Het Franse leger is hals over kop gevlucht met achterlaten van heel veel goederen en ver voermiddelen. Een Duitse soldaat is zelfs bezig een zwemmend paard uit de haven te halen. Maar het leven gaat door en de commercie ook. Zo schrijft hij op 20 mei dat er al weer gevul de heren en ander gebak geproduceerd wor den in de bakkerij. Op 27 mei worden, bij gebrek aan klanten, diezelfde klanten opgezocht op hun evacu atie-adressen. Samen met winkeljuffrouw Annie Aspeslagh, een vrouw die haar man netje stond, gaat hij per bakfiets boerderijen in de omgeving van Koudekerke, Bigge- kerke en Dishoek af om gebak en verdere snoeperij aan de geëvacueerde Vlissingers te slijten. Hij meldt tenslotte nog dat daar voor veel interesse bestond. Begin juni '40 kwamen veel Vlissingers weer terug naar hun huizen en hervindt het 'gewone' leven zijn loop weer. De verre toch ten met de bakfiets zullen dan ook wel weer tot het verleden hebben behoord. Aanbieding van het eerste geschenk van de 'Vrienden' in 1982. Broodkar van Bakkerij Speckens uit begin deze eeuw. foto: Ruben Oreel 16 Den Spiegel, maart 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 18