15 Jaar activiteiten voor de leden was hem diezelfde morgen aangeboden met de vraag of hij er niet iemand voor wist. De aankoop via de vriendenvereniging was bin nen een half uur geregeld. De volgende avond was er een vergadering van het bestuur van de vrienden en ik vertelde vol trots dat ik het boekje had gevonden en liet de afdruk van de calque zien die ik vijftien jaar terug had gezien. Ad van Dijk zei toen prompt; 'Die heb ik getekend', waarbij ik dacht dat hij het boekje bedoelde, waardoor ik compleet met stomheid was geslagen. Hij bedoelde echter de afdruk. Tijdens de oorlog had hij het betreffende boekje ook al bij Dhr. Jacobs gezien en heeft het toen ook hele maal overgetekend. Ook hij was er sinds dien naar op jacht. Dhr. Jacobs had het indertijd gekregen van een boekhandelaar op de Markt in Middelburg, die hem een ple zier wilde doen. Als deze Spiegel uitkomt zal dit voor Vlissingen heel belangrijke schets boekje als jubileumgeschenk officieel over gedragen zijn aan de gemeente en zal bewaard worden in het gemeentearchief. Ik heb er jaren naar gezocht, nu gevonden en meteen weer aan het archief kwijtgeraakt. In de studiezaal staat een aanwinstenvitri ne waar u het boekje kunt bewonderen. Voor dit artikel is gebruikt gemaakt van een artikel geschreven door W.P. Jacobs in het Tijdschrift Antiek; de catalogus bij de exposi tie 'Kunstkring het Zuiden' van 1990 en enkele opmerkingen van Ad van Dijk. Else Sauer-van Hees en Akke Landzaat-de Jong. Het is verheugend, dat wij in de afgelopen 15 jaar vele activiteiten konden ont plooien, waaronder lezingen, schenkingen, excursies, studiedagen etc. Hieronder volgt een opsomming van deze activiteiten. Lezingen: 1982 't Vliegend Hert, VOC-schip uit 1735 door B.J. Kist. Postgeschiedenis van Vlissingen door J. Hintzen. 1983 Geschiedenis en opgraving van het voormalig slot Aldegonde in West-Souburg door B. Oele. Antieke tegels door W.P. Jacobs. Het Chinese exportporselein in de loop van de eeuwen door W.P. Jacobs. De Antwerpse architect J.P van Baurscheit de jonge en zijn Hollandse werken (Vlissingen en omgeving) door R.J. den Broeder. 1000 jaar Vlissingse architectuur door R.J. den Broeder. 1984 De tramlijn Vlissmgen-Middelburg door H.G. Hesselink. Zeeuwse Gemeentewapens door J. de Ruiter. De boulevards van Vlissingen door P. van der Leije en C.H.J. Peters. 1985 De mode in de Zeeuwse klederdracht door A. van der Poel. Den Spiegel, maart 1997 19

Den Spiegel | 1997 | | pagina 21