Nawoord 'Den Spiegel' hebben bepaald. In die tien jaar heeft vooral inhoudelijk een belangrijke verandering plaats gehad. In de zomer van 1986 verscheen een eerste themanummer. Een aantal artikelen rondom een thema, in dit geval het Strandhotel. Deze methode werd in 1987 verder doorgevoerd. Een aan tal artikelen belichtte een thema zoals de VOC, onderwijs, architectuur, vestingwer ken, etc. Een vast onderdeel werd het bespreken van een museumvoorwerp, eerst door Wim Jacobs en later door de heer Feenstra. Op die manier werd bekendheid gegeven aan een voorwerp en tegelijkertijd werd de kennis vastgelegd. Helaas zijn deze 'columns' verdwenen. Ook voor de overige artikelen werden auteurs van buitenaf aan gezocht en daarmee werd 'Den Spiegel' van een gestencild verenigingsblaadje een rede lijk professioneel periodiek voor lokale geschiedenis en een niet meer weg te cijfe ren element in het realiseren van één van de doelstellingen van het museum: interesse wekken voor het Vlissings verleden. Het is zelfs meer geworden. Dankzij dit blad wordt de Vlissingse geschiedenis op papier gezet en toegankelijk gemaakt. Deze opzet is tot op de dag van vandaag behouden, waarbij regelmatig een relatie wordt gelegd met onderwerpen die in het museum of het archief door middel van exposities getoond worden. Wat wel veranderde was de lay-out, mede door de komst van computers. Het laatste maakte het mogelijk om het hand matige knip en plakwerk op een beeld scherm uit te voeren en niet meer op een typemachine. Sinds 1989 werden de letters via een computer aangestuurd. Ook de voor zijde was ondertussen gewijzigd. Eén afbeel ding sierde nagenoeg de hele voorpagina. In de loop van 1995 werd de vormgeving over genomen door de drukker. De kolommen aan de binnenzijde verdwenen en in 1996 verscheen de eerste 'Den Spiegel' met een volledig nieuwe omslag. De inhoudelijke kwaliteit verbeterde steeds verder. De redactie wist elke keer weer een betere 'Spiegel' neer te zetten en nieuwe boeiende auteurs te vinden. Zoals het er nu naar uit ziet is dit blad een belofte voor de toekomst. redactie 'Den Spiegel' Het is niet vaak voorgekomen in de afgelopen vijftien jaar dat uw redactie zo ontspannen de sluitingsdatum voor de kopij kon afwachten. Ditmaal geen getob over het onderwerp en de eventuele schrijvers. Ook de kopij kwam keurig op tijd binnen. Restte ons nog de eindreac- tie en het druk- en verzendklaar maken. De verantwoordelijkheid voor de inhoud van deze jubileum-Spiegel ligt ditmaal bij het Bestuur van de Vrienden. Door de medewerking van een aantal oud- en huidige bestuursleden is het een gevarieerd overzicht geworden van de ontwikkeling van de Vereniging in de afgelopen vijftien jaar. Misschien kan over tien jaar het Bestuur weer eens op de stoel van de redactie gaan zitten en kunnen wij er een traditie van maken. Waarschijnlijk was het u nu al duidelijk geworden dat Bestuur en Redactie twee afzonder lijke eenheden zijn. Den Spiegel is in de eerste plaats het doorgeefluik voor de plannen en besluiten van het Bestuur van de Vrienden, maar daarnaast probeert de redactie de lezers te informeren over het historische en hedendaagse Vlissingen. Wij stellen ons daarbij volle dig onafhankelijk op, wat wel eens gerommel in de gelederen van het Bestuur veroorzaakt. Maar ons devies blijft: 'vrij en onverveerd'. Overigens is de redactie zeer gesteld op kritische of goedkeurende reacties van de lezers (liefst schriftelijk!). Het geeft ons de overtuiging, dat Den Spiegel ook echt gelezen wordt en niet richting oud papier verdwijnt. Dit laatste wensen wij ook het Bestuur van de Vrienden toe met haar eigen jubileumnummer. 26 Den Spiegel, maart 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 28