15 jaar Vrienden van Museum en Archief Sjouke Postma, voorzitter Half maart is het zover: onze vereniging bestaat dan 15 jaar. Een feit waar we als bestuur graag even bij stil blijven staan! Opgericht door een groep enthousiastelin gen 15 jaar geleden en nu geworden tot een bloeiende vereniging met meer dan 500 leden. Als voorzitter van de vereniging merk ik steeds weer dat het enthousiasme van de beginjaren niet is verdwenen, maar juist door nieuwe bestuursleden/redactieleden is overgenomen. Heel belangrijk voor het func tioneren van de vereniging is de inbreng en de respons van de leden. Kijkend naar de grote belangstelling van de leden bij excur sies, lezingen e.d. hebben we veel leden die zich betrokken voelen bij het wel en wee van museum, archief en van ons bestuur. De bestuursleden hebben veel inzet voor ons museum en archief. Het werk wordt niet plichtmatig gedaan, maar elke keer weer met veel plezier aangepakt. Zelf ben ik inmiddels met mijn vijfde bestuursjaar bezig, waarvan het derdejaar als voorzitter. Terugkijkend op die vijf jaar hebben er natuurlijk veranderingen plaatsgevonden, zeker in vergelijking met de eerste jaren van de vereniging. Eigenlijk kun je zeggen dat de vereniging in rustiger vaarwater is geko men. Het bestuur hoeft niet als actiegroep op te treden, wat in de beginperiode wel eni ge keren is gebeurd. We hebben regelmatig contact met de wethouder en met de leden van de commissie Welzijn over het reilen en zeilen van museum en archief. Het bestuur heeft de laatste jaren gekozen voor het wat minder frequent houden van lezingen. Dit besluit is genomen omdat de belangstelling terugliep en daarom houden we slechts enkele lezingen of een lezingen dag per jaar. Deze lezingen sluiten aan bij de tentoonstellingen in museum en archief. Deze opzet bevalt prima: de lezingen worden goed bezocht, op de laatste lezing van de Vrienden waren ongeveer 70 leden aanwezig en dat is geen sinecure! De jaarlijkse excursie is zo langzamerhand een nagenoeg professioneel gebeuren gewor den, waar niets op aan te merken valt. De bestemmingen zijn zeer gevarieerd; wel heb ben we gemeend dat ook de Nederlandse cultuur niet mocht wijken voor de Belgische. Daarom het ene jaar een reis naar een bestemming in Nederland en het andere jaar naar Belgie. De reizen zijn snel volge boekt en de laatste jaren gaan we op twee zaterdagen. Ons verenigingsblad "Den Spie gel" is in de 15 jaar van ons bestaan uitge groeid van een gestencild blaadje tot een goed ogend en verzorgde uitgave. Elke uit gave levert weer veel gedegen en goed onderbouwde artikelen op, die voor geïnte resseerden in de lokale geschiedenis, veel leesplezier geven. Een compliment voor de redactie is daarom zeker op zijn plaats. Op dit moment is het bestuur bezig een vrij- willigers-bestand op te zetten. Na onze eer ste oproepen hebben al een redelijk aantal leden gereageerd. Het is de bedoeling meer mensen actief bij museum en archief te betrekken. Een van de bestuursleden zal als coördinator optreden. Tot slot ontkom ik er niet aan nog eens het Lampsinshuis te noemen. Het bestuur hoopt nog steeds dat de plannen voor dat prachti ge pand niet in stoffige kasten zullen belan den, maar dat we over enkele jaren ons nieuw maritiem museum kunnen onder steunen. Rest mij nog een dankwoord aan allen die veel tijd aan de vereniging besteed hebben en nu nog besteden. Ook wil ik alle leden danken voor het vertrouwen en onder steunen van het bestuur. Ik hoop dat onze vereniging op deze wijze nog jaren door kan gaan! Den Spiegel, maart 1997 3

Den Spiegel | 1997 | | pagina 5