Q 87 gulden en een "Daar de boer de tand getrokken wordt" voor 29 gulden. Een werk van Paulus Potter, genaamd "Daar de prins van Oranje op jacht gaat" voor 670 gulden. "Samson en Delila" van Van Dijck voor 390 gulden. Ook in Domburg zijn nog vele sporen der rijkdom van Ewout te vinden. De heerlijk heid Domburg was lange tijd in handen geweest van de familie Cau. Maar op 13 november 1732 kocht Ewout van Dishoeck, raad der stad Middelburg en bewindhebber der Oost-Indische Compagnie, dit bezit voor 19.000 gulden. Naast de titel Heer van Domburg, ontving Ewout de heerlijke rech ten, zoals een pachtsom op de molen, een pacht op de duinen voor de vangst van konij nen en de dienst van 25 landzaten met wagens en paarden gedurende twee dagen in het jaar en het strandrecht en jachtrecht. Ten tijde van Ewout werden de eerste Ne- hellenia-vondsten gedaan aan het Dom- burgse strand. Men noemde de vindplaats "Verdronken woningen der oude Gothen". Ook was er toen reeds enige "overlast" van toeristen. Niet alleen, dat verscheidene families hier woonden, maar zegt een kro niekschrijver: "Die van Middelburch ende andere omgheleghen plaetsen zijn ghewoon veel van de schoonste zomerdaghen hier door te brenghen, maeckende door het ghe- duerich uijt ende omrijden de plaetse seer levendich". De plaatselijke bevolking protes teerde zelfs tegen de veelvuldige verstoring der zondagsrust en liet de stadspoorten op zondag gedurende een groot deel van de dag door middel van een ketting afsluiten. Ewout van Dishoeck In het jaar 1738 kocht Ewout het toen in vervallen staat geraakte 'Schuttershof' en liet het tot herberg verbouwen. Ook toen reeds was de "broodnijd" geen onbekend ver schijnsel. Die van Aagtekerke hadden een herberg ingericht, genaamd "De Broodkist" en voorzien van een uithangbord met kroon. Enige Domburgers haalden met geweld het bord van het dak en richtten daarbij bescha digingen aan. Een jarenlange rechtzaak volgde tussen de magistraten van Domburg en die van Veere. Te Domburg hoorden Ewout van Dishoeck, zijn neef Thomas, Ewout van Dishoeck, Heer van Domburg (1678-1744) GA Vlissingen) magistraat en wijnhandelaar te Vlissingen, en Ewouts zoon Anthonie Pieter tot de betrokkenen. Het zeer lezenswaardige dos sier van deze rechtzaak ligt in het gemeen tearchief van Veere ter inzage. Ook het huis "Bij het Schuitvlot", genaamd Klein Vlaanderen, kwam in 1733 in het bezit der van Dishoecks. In 1738 werd het ingericht tot een sitsdrukkerijwelke echter weinig succesvol was. 'Duinenburg', eertijds kerkelijk bezit, kwam eveneens in het bezit van Ewout, die er een nieuwe en fraai beplante buitenplaats van liet maken. De stadsarchivaris H.M.Kesteloo, die zeer veel over het Domburgs verleden publiceer de, verzucht in zijn beschrijving over het 'Schuttershof': "Deze Eeuwout van Dis hoeck, die in 1732 heer van Domburg gewor den was, keerde in 1725 terug uit Indië, alwaar hij vanwege de Oost-Indische Com pagnie directeur geweest was en als zooda nig, volgens de overlevering een fabelachti ge rijkdom had verzameld. De man deed dan ook, of hij geen raad met zijn geld wist. Te Middelburg bewoonde hij het prachtige huis in de Noordstraat, waar Jhr. van Reiger sberg Versluijs later eene andere woning stichtte. Te Vlissingen deed hij voor zijn eenigen zoon het huis bouwen, dat nu voor Den Spiegel, juni 1997 13

Den Spiegel | 1997 | | pagina 15