stadhuis dient. Hij bezat o.a. het Slot ter Hooge en het Hof te Domburg". Na Ewout's overlijden in 1744, kwam de heerlijkheid aan zijn weduwe Adriana, die het bezit in 1749 vermaakte aan haar klein zoon Ewout van Dishoeck. Deze werd na zijn sterven in 1750 opgevolgd door zijn broer Adriaan, die de heerlijkheid op zijn beurt krachtens testamentaire beschikking naliet aan zijn vader, Mr. Anthonie Pieter van Dishoeck. Bij diens overlijden op 14 maart 1767 kwam het bezit aan Mr. Anthonie Ewout van Dishoeck, weer een zoon van Anthonie Pieter, die toen nog minderjarig was. Na het bereiken van zijn meerderjarigheid, werd hij op 25 juni 1777 plechtig ingehul digd als Heer van Domburg. Naar oud gebruik werd hij, in een leunstoel gezeten, door de bevolking naar het stadhuis gedra gen voor deze plechtigheid. Nog tot 3 okto ber 1817 bleef de heerlijkheid Domburg in het bezit der Van Dishoeck's, waarna het in eigendom kwam van Wilhelmina Carolina van den Brande, weduwe van Adriaan Kas- par Cornelis Slicher. Ewouts zoon Anthonie Pieter Van Dishoeck vestigde zich aanvankelijk te Utrecht waar hij rechten studeerde. Reeds op 22 mei 1728 verwierf deze, niet geheel onbemiddelde stu dent, uit een openbare verkoop voor 105.000 gulden de Proosdij van St. Jan te Utrecht, wat hem naast de titel van Proost en Aarts diaken, met alle rechten van dien, de tien den, erfpachten en thinsen opleverde van Wilnis, Mijdrecht, Diemen, Kudelstaart, Uithoorn en diverse visgebieden. Ook ver kreeg hij in die jaren de heerlijkheid Out- huijzen, niet ver van het huidige Loenen aan de Vecht gelegen. In diverse stukken wordt hij dan ook aangeduid als "Heer van Outhuijzen". Uit het erfgoed van zijn vader verkreeg hij later de heerlijkheid Domburg en het Huis Ter Hooge. Anthonie Pieter van Dishoeck Anthonie Pieter liet in 1733 het markante huis aan 's Lands Dok te Vlissingen bouwen. Het huis waar Napoleon sliep en dat 150 Mr. Anthonie Pieter van Dishoeck 1709 -1769) GA Vlissingen) jaar als Vlissings stadhuis dienstdeed. Dat burgerpaleis was fraai genoeg om in 1766 Prins Willen V met groot gevolg te ont vangen ter gelegenheid van zijn inhuldiging als Markies van Vlissingen. Er werd een schitterende avondmaaltijd aangericht voor de Prins met zijn gevolg, mede aangezeten door de voltallige Vlissingse Raad. En na afloop werd een luisterrijk vuurwerk afge stoken vanaf een vlot in 's Lands Dok. Die vriendschapsband met de Oranjes heeft voor Anthonie Pieter een tragisch eind gekregen. In maart 1767 was hij met zijn jacht naar 's Gravenhage gegaan om de prins met zijn verjaardag te complimente ren. Ten hove werd hij ongesteld en onder weg naar huis, ter hoogte van het Zijpe kwam hij aan boord van zijn jacht te overlij den. Een tijdgenoot klaagt: "Den 14den van deze Lentemaand verloor deze stad een harer regenten, welke om zijn beleefdheid, spraakzaamheid en milddadigheid in 't alge meen betreurd wordt. De 18de maart 1767 werd hij te Vlissingen begraven. 14 Den Spiegel, juni 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 16