spoorbaan. Dan vervalt definitief het stuk Koopmansvoetpad, dat gelegen was tussen Vlissingen en Oost-Souburg. Ook de aanleg van het vliegveld uitgevoerd in de jaren twintig van de 20e eeuw, betekent het einde voor genoemd pad. De aan beide zijden lopende sloten, met inbegrip van alle bomen en struiken, verdwijnen dan volledig. Op Oost-Souburg vindt kort na de inundatie van 1944-'45, een ingrijpende verandering plaats. De oude huisjes, die zich toen achter de molen bevonden, evenals de aan het pad gelegen oude hofstede Niet Altijd Zomer van de familie Barentsen-Joziasse, verdwenen voorgoed uit beeld. Het oude pad, toen amper een fietslengte breed werd met recht een flinke straat waaraan de eerste naoor logse nieuwe huizen van Souburg verrezen. Nadat weer enkele jaren later ook nog de Stemerdinglaan was aangelegd, werd het oude pad zelfs van een forse dubbelbaans kruising voorzien. Gebruikers In het verleden zullen zeker vele kooplieden, marskramers en ook schoenlappers gebruik gemaakt hebben van dit Stenen Padje zoals het in de volksmond werd genoemd. Ze zul len ten minste een uur gaans (is 5555,55 meter) nodig hebben gehad, om gebruik makend van dit pad, van bijvoorbeeld Vlissingen naar Abeele te komen. Onderweg zullen ze zeker óók verschillende aanpalen de hofsteden, zoals het hof Zeewijk aange daan hebben met hun negotie. Van genoem de hofstede is bekend, dat er een smal paad je liep achter in de hof, wat weer op het Koopmansvoetpad uitkwam. Trouwens, wanneer men eenmaal tot de bei de Souburgen genaderd was, dus op de West-Souburgsche Weg (thans Kanaal straat), zal er vast wel eens een pintje gepakt zijn in één van beide nabij gelegen dorpsherbergen. Bovendien was de West-Souburgse molen De Pere, gebouwd in 1725, toen, maar ook nu nog een belangrijke trefplaats om handel te drijven. Vast en zeker zullen er ook dorps nieuwtjes over de toonbank gegaan zijn. Eenmaal op Groot Abeele aangekomen, zal er in de voormalige herberg Bellevue wel gepauzeerd zijn en eventueel de postkoets afgewacht om hiermee verder naar Mid delburg te gaan. Tijdens de weekeinden, met mooi zomer weer, was het rond Abeele vaak een fleurige drukte. Vooral stedelingen kwamen er flane- Hofstede 'Niet altijd Zomer'gelegen aan het Koopmansvoetpad, in vervallen staat, ca 1946 foto: C.A. Krijnsen Den Spiegel, juni 1997 17

Den Spiegel | 1997 | | pagina 19