Cornelis Loncke J.T.H.C. Schepman. Een oud kinderversje: jeugdherinnering van Jan Schepman. De Lier(ZH), 1925 Daar buiten in de biezen, daar lag een hondje dood. Zijn staartje was bevroren, zijn billetjes waren bloot. Toen kwam Jan de slager, die zei,"dat beest is mager" Toen kwam Keesje Loncke" die zei:"dat beest is dronken" Toen kwam Thijs de timmerman, Die spikkerde het beesje z'n staartje weer an. Zo nu en dan ga ik met de auto naar de "kop van het eiland" te Vlissingen, om daar te genieten van het uitzicht over de Schelde. Het aan- en afvaren van de veerboten naar de overkant, het schutten van binnenvaart schepen en ontelbare plezierjachten, het tamelijk drukke scheepvaartverkeer, het machtsvertoon van de Rijkspolitie, de drifti ge redeboten van het (Ned. Belg.) - Loodswezen, zo nu en dan een schip uit de "Haven Van Vlissingen en het gedoe van de fietsers en wandelaars over de dijk. Bij alle weersgesteldheden is het daar boeiend om te vertoeven, of het nu stormt, of op een mooie voorjaarsdag. Er staat altijd wel een handjevol liefhebbers te kijken, te vissen of friet te eten. Op één van die "reizen" naar het eiland ont dekte ik de Cornelis Lonckestraat, een klein onbeduidend zijstraatje van de Piet Heinkade. Zou dit "Keesje" uit het versje kunnen zijn? Informatie bij de Heer G. Ley- dekker van de afdeling Stadsontwikkeling leverde wel de straatnamen van het Eiland op, maar bij sommigen ontbraken de nadere gegevens. Om welke straatnamen gaat het eigenlijk? Komend van de Commandoweg richting sluizen is de eerste straat de Van Speykstraat die geruisloos overgaat in de Piet Heinkade. De zijstraten zijn achtereen volgens de Cornelis Lonckestraat, Abraham Crijnsenstraat, Reinier Claeszstraat en Cornelis Lampsinsstraat. Allemaal zijstra ten waar geen mens woont. Wie waren deze naamgevers? Vast staat dat ze één ding gemeen hebben: de zee, de oorlog en de han del. De straatnamen nader bekeken. J.C.J.van SPEYK, 1802-1831. Nederlands zeeofficier. Hij is bekend gewor den doordat hij te Antwerpen in de oorlog met België de lont in het kruitvat stak en zijn schip opblies. "Dan liever de lucht in" waren zijn laatste woorden. Een soort wan hoopsdaad die men tegenwoordig nog wel eens tegenkomt. Momenteel wordt hij door de Kon. Marine in ere gehouden met de fre gatten van de Van Speyk-klasse. Zijn naam is ook verbonden aan een fregat. PIET HEIN, 1578-1629. Nederlands vlootvoogd en mede oprichter van de West Indische Compagnie (W.I.C.). Admiraal sinds 1626. Hij veroverde de zil vervloot in 1628 op de Spanjaarden bij Cuba. Veel heeft dat niet opgeleverd, maar we zingen nog steeds: "Hij heeft gewonnen de ZilvervlootHij sneuvelde tegen de Duinkerker kapers. Naar hem is eveneens een fregat van de Marine genoemd. CORNELIS LONCKE. Dat is een verhaal apart. 2 Den Spiegel, juni 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 4