ABRAHAM CRIJNSSEN, - 1669 Admiraliteit van Zeeland. Onderscheidt zich in 1666 op de "Zeelandia" in de vier daagse en tweedaagse zeeslagen. Hij com mandeert een expeditie naar West-Indie, verovert Suriname, onderscheidt zich in de slag bij Nimes - verenigd met de Fransen - en maakt grote buit in de St. Jamesrivier. Hij is hiervoor onderscheiden met een Gouden Keten. Hij voer op de vloten van de gebroeders Lampsins, CornelisIII en Adri aan. In 1668 vertrekt Crijnssen opnieuw naar de West ter overname van Suriname. Hij overlijdt aldaar. De Koninklijke Marine heeft in 1936 een mijnenveger naar hem vernoemd, die in 1997 van de sterkte is afge voerd en opgenomen in de collectie van het Marine Museum te Amsterdam. In 1983 is er weer een fregat naar hem vernoemd. REINIER CLAESSEN, - 7 okt 1606. Admiraliteit van het Noorderkwartier; Kapitein in 1574 en vice admiraal in 1605. Steekt in 1606 als onderbevelhebber van Haultain de brand in het kruit na dappere verdediging van zijn schip tegen een Spaanse overmacht. Een voorloper van Van Speyk???. In 1891 is er een z.g. Monitor naar hem vernoemd. Dat was een drijvende bat terij van 70 meter lang en 13,65 meter breed met een diepgang van 4,5 meter die zeer laag op het water lag. Dit schip werd ingezet bij de kustverdediging. In 1914 werd het van de sterkte afgevoerd. F.J.H.Evers, RK priester en kapelaan te Haarlem schrijft er in 1899 over: "Wellicht bezit hij niet de rankheid en de schone lijnen van de Friesland, het is wat men noemt niet een mooi schip". Er zijn zelfs ansichtkaarten van dit schip in de haven van Vlissingen gemaakt, toen hij daar in 1911 gestationeerd werd in verband met de handhaving van de neutraliteit in de oorlog tussen Rusland en Japan. Zeker is zeker. CORNELIS LAMPSINS III, 1600-1664. Telg uit een geslacht van rijke kooplieden en reders te Vlissingen. Tezamen met zijn broer Adriaan bracht hij het handelskantoor tot grote bloei. Hij liet in 1641 het monu mentale patriciërs huis aan de Nieuwendijk te Vlissingen bouwen. Veel beroemde zee helden hebben op de schepen van de gebroe ders Lampsins gevaren. Hij bekleedde aanzienlijke openbare func ties: Raad in 1631; Schepen 1636-1649; Burgemeester 1650-1652; gecommiteerde van de Staten Generaal 1654. Sinds 1633 bewindvoerder van de West-Indische Compagnie. En nu "CORNELIS LONCKE" In de Encyclopedie van Zeeland deel II staat onder de naam "Lonck" een heel nuttige lite ratuur verwijzing: Br. Albertinus. De familie Loncke of het heimwee naar de zee; gepubliceerd in het Jaarboek 1953 van de Oudheidkundige kring: "De Ghulden Roos" te Roosendaal. Dat is een vrij uitvoerige studie waar onderstaan de gegevens aan ontleend zijn. De genealo gie is hier zo goed mogelijk mee samenge steld. De familie Loncke is afkomstig uit Brabant. De naam komt gelijktijdig in Roosendaal en in Zeeland op Walcheren, Schouwen, Tholen en Zeeuwsch Vlaanderen voor. De familie levert schilders, glazeniers, gemeenteman nen, schepenen, magistraten en zeehelden. De namen van deze vooraanstaande familie treft men in gemeente- en parochieregisters aan. Na 1860 wonen er de laatste eeuw geen Lonckes meer in Roosendaal. Albertinus vermeldt: "Een tak van de fami lie schijnt bevangen te zijn door een heim wee naar de zee, want ze heeft ons vader land koene zeevaarders geleverd, die onver schrokken daden verrichtten in de tachtig jaren lange vrijheidsoorlog, welke we tegen Spanje voerden. Heeft Vlissingen maar één Admiraal de Ruijter, Roosendaal heeft ver schillende vlootvoogden Loncke." De zeevaarders in kort bestek op een rijtje I. CORNELIS *Roosendaal geschat 1500. (turf)-schipper. Vermoedelijk twee zonen: 1 Symon Corneliszn ^Roosendaal geschat 1520. Volgt II. 2. Pieter Corneliszn *Roo- sendaal geschat 1525. Volgt VI II SYMON CORNELISZN *Roosendaal ca 1520. Schipper. III CORNELIS SYMONSZN (zoon van II) *Roosendaal 1545. Vlissingen 24 sept. 1619; Vice admiraal. Als vertrouwde vriend van de 4 Den Spiegel, juni 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 6