Opname van de Handley-Page 0/400, C 9648 geland op 1 juli 1918 bij Valkenisse. (foto Koninklijke Luchtmacht, sectie Luchtmachthistorie) 17 september 1916 Sopwith 11/2 Strutter, 9420, Westkapelle, Royal Naval Air Services Op zondagmiddag 17 september 1916 zien diverse inwoners van Westkapelle vanaf de dijk enkele vliegtuigen naderen vanuit zuid westelijke richting. Het geluid van afweer geschut vanuit de richting Zeebrugge doet vermoeden dat de Duitsers daar schieten op Engelse of Franse militaire vliegtuigen. Dit vermoeden wordt spoedig bevestigd als omstreeks drie uur 's middags een vliegtuig op de kust komt afvliegen, dat kort daarop landt ten zuiden van Westkapelle (op een half uur afstand volgens de Middelburgsche Courant) aan de voet van het duin. Het blijkt te gaan om een Engels toestel van het type Sopwith 11/2 Strutter, met registratie nummers 9420 en A3 van de Royal Naval Air Service (Marineluchtvaartdienst). De Strutter is op drie plaatsen doorschoten en een Engelse officier is hierbij gewond geraakt aan een been. Naar zijn zeggen was dit gebeurd door een 'shrapneH'(granaat) die werd afgevuurd kort nadat hij boven Zeebrugge een aantal bommen had gewor pen. In zijn toestel vindt men een machine geweer en twee revolvers. Onder het publiek gaan geruchten dat een tweede inzittende onmiddellijk na de landing is gevlucht, maar de vlieger verklaart op zijn erewoord dat hij toch echt alleen in het vliegtuig zat. In een soldatenbarak krijgt hij eerst nog medische verzorging en moet vervolgens nog wat vragen beantwoorden op het militair bureau. Daarna is hij volgens de Middel burgsche Courant met de tram van zeven uur naar Middelburg vertrokken. Voor de Westkapellaars heeft de Engelsman nog een aardig visitekaartje achtergelaten. Bij de landing vernielde hij op één na alle telefoon draden.... 17 juni 1918 Airco DH-4, A 7935, Vlissingen (vliegterrein Midden-reduit) Vanuit Vlissingen waren omstreeks 16.30 uur luchtgevechten te horen en te zien in de richting Belgische kust. Vanuit zee kwam een Engelse tweedekker van het type Airco DH-4 (registratie A 7935) aangevlogen en achtervolgd door een Duits vliegtuig. Bij Dishoek en vanaf fort De Nolle werd de DH- 4 beschoten door Nederlandse militairen. Hij landde op het vliegterrein Midden-red uit bij Vlissingen en was daarmee het enige vliegtuig in de historie van de geïnterneer den, dat op een vliegveld landde. De DH-4 kwam met de neus in het weiland. De twee Engelse inzittenden, waarvan er één uit zijn mond bloedde, werden geïnterneerd. 12 Den Spiegel, oktober 1997

Den Spiegel | 1997 | | pagina 14