Weet u nog een Schütz In de zomer van 1998 zal in de musea in Vlissingen, Middelburg en Domburg een overzichtstentoonstelling worden gehouden van het oeuvre van de Middelburgse schildersfamilie Schütz. Voor deze tentoonstelling wordt nog gezocht naar werken van deze kunstenaars. In 1993 is door de werkgroep Kunst geschiedenis van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen (KZGW) een start gemaakt met het verzamelen van gegevens over het leven en vooral het werk van J.F.Schütz (1817-1888), W.J.Schütz (1854-1933) en J.F.Schütz (1863-1926). Deze schilders behoren tot de belangrijkste Zeeuwse marineschilders van de negentien de en begin twintigste eeuw. Naast zee- en riviergezichten bestaan er van hun hand ook een groot aantal stadsgezichten. Vader en twee zonen J.F.Schütz senior werd opgeleid aan de Middelburgse Tekenacademie. Naast de romantische zeestukken uit zijn beginperio de heeft hij in een latere periode in een meer realistische stijl gewerkt. W.J.Schütz werd eveneens aan de Middelburgse Tekena cademie opgeleid en leerde schilderen van zijn vader. Hij werkte in de trant van de Haagse school en was ondermeer aangeslo ten bij de kunstenaarsvereniging "Pulchri Studio" in Den Haag en "Arti et Amicitiae" in Amsterdam. Tussen 1910 en 1920 was hij één van de deelnemers aan de kunstten toonstellingen die in Domburg werden gehouden. Beiden waren actief in het Zeeuwse kunstleven, zowel als kunstenaar, lid of bestuurslid van kunstverenigingen. Van J.F.Schütz is minder bekend. Hij schil derde voornamelijk in dezelfde stijl als zijn vader, maar zag dit als een hobby. Werken van vader en zoon Schütz werden geëxposeerd in het buitenland, en in Den Haag en de provincie Zeeland.De meeste werken bevinden zich in particuliere verza melingen. Een aantal zijn echter terecht gekomen in de collecties van ondermeer het Nederlands Scheepvaartmuseum in Ams terdam, het Zeeuws Museum in Middelburg, het Stedelijk Museum Vlissingen, het Frans Halsmuseum in Haarlem en het Konininklijk huis. Expositie Het Zeeuws Museum in Middelburg, het Stedelijk Museum in Vlissingen en het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg werken op dit moment gezamen lijk aan de voorbereiding van een tentoon stelling over het werk van deze Zeeuwse schildersfamilie. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling te openen in de zomer van 1998. Veel bezitters van een "Schütz" hebben zich al bekend gemaakt bij de organisatoren. Om nog een beter beeld te krijgen van de werken van de schildersfamilie wordt gezocht naar tot nu toe onbekende werken die mogelijk in particuliere verzamelingen in Zeeland of elders in Nederland aanwezig zijn. Wanneer u een "Schütz" bezit of een bezitter ervan kent kunt u contact opnemen met het Stedelijk Museum Vlissingen, Bellamypark 21, 4381 CG Vlissingen. Telefoon 0118- 412498 telefax 0118-430307 of Mary Platier- van Engeland, Arie van Driellaan 5, 4333 CA Middelburg. Telefoon 0118-629079. 24 Den Spiegel, januari 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 24