selven soldat gecommen ten huuse vanden deponent ende heeft willen zyn billet hebben, 't welc hy deponent nyet geven en wilde, seg- gende 'gae wy by [naar] de burchemeesters, indien zy zegge dat ie 't u geve, ic zal 't u ghe- ve'. Waertoe hy eerst vulveerdich oft gewïl- lich was, maer daernaer, hy heeft nyet willen gaen. Zoe dat hy deponent dier raedt van eeneghe alleene anderen burgers gegaen is die t'samen stonden voor der bierdraeghers winkel. Ende henlieden verthoocht hebbende hoe den voorseiden soldaat met 't voorseide logement te vreden geweest hebbende, ende naerderhant droncken zynde wilde t' zyn huuse in zyn camerken liggen, zoe hebben hem de burgers voor antwoorde gegeven dat zy hem nyet en wisten te helpen ende dat zy zelve geen voecht [ze waren niet bevoegd] ende waeren, maer hebben hem gewesen tot Glaenders den foerier. Aldaer commende en heeft hem daer nyet gevonden, maer is gewe sen tot Jaques de Zwyger, daer hy hem oic nyet gevonden en heeft, maer heeft den ven- derich ongesproken ende hem zyn belanc geseyt, daerop den venderich zeyde 'waerom en zoudt ghy hem nyete hebben, ghy moet hem hebben'. Waerop hy deponent antwoorde 'hadde hy met het logement nyet te vreden geweest, ic zoude hem gelogiert hebben gelyc als andre'. Ende zoe is hy deponent naer huus gegaen ende siende in de nyeustrate dat de straete vol volcx was is hy deponent deur het Groenewout van achter in zyn huus gecommen, alwaer hem zyn huusvrouwe geseijt heeft hoe denselven soldaat haer twee oft drie kinnebacslagen gegeven hadde en dat hy 't tot Adolfs al in sticken gesmeten hadde [Adolf Constant, koopman en poorter, was de buurman van Jan Broer], Ende dat hy des deponents jonghen, van ontrent 12 jaeren oudt, met een blooten poignaert [dolk] achter ten huuse uutgedaecht hadde zoe dat die [de zoon van Jan Broer] tot Frans Martens is geloopen zynde om hem te salue ren, is aldaer van hem selven gevallen. Ende zoe is hy deponent vooren in de duer gegaen ende heeft in zyn tasse gegaen om 't billet te langhe ende hem 't selve te geven, maer hoor de met dien dat het volck riep 'Jan wacht u den schelm zal u stekenhy trect zynen poig- naart. Waerop is hy deponent achterwaert geweke, ende duer dien middel en het rumoer toegecommen ende hy deponent en heeft den voorseiden soldaat nyet meer gesien. Maer hem is geseyt van den gebuuren wonende by het voorseide logement hem by den deponent gewesen, dat hy gisteravent met zijn begage van daer gegaen is. Segt dat toen den soldaat hem poochde te ste ken, zoe seyden eeneghe daer om staende, jae ghy schelm zoudt ghy den man verradelic steken'. Hy siende dat het volck op hem [de soldaat] wilde, is van daer gegaen. Ende het volck is zoe te hoope geloopen ende de solda ten van gelycken. Ende breeder [meer] en weet hy nyet. Affremerende zyn depositie warachtich te zyn ende heeft die geteekent met zyn merck. Gevraecht zynde oft hy gesien heeft dat eeneghe van de bootsgesellen ofte poorterne eenich ghescut ofte bassen hebben willen gebruucken tegens de crysluyden, secht dat hy gedurende den oploop gecomen is op de strate ende heeft gesien twee bootsge sellen (hem onbekent) draghen een cleyn stuxken geschuts commende van de Nyeuwendyck duer 't slop van den Nyeu strate, ende seydent daerop een tonne. Ende en weet voorts nyet wat daer voorts mede gedaen is geweest. Deze voorbeelden uit een totaal van 15 folio's tellend relaas over het in de stad ont stane oproer was brandstof voor de gebeur tenissen van 6 april 1572, De aanvang van de bouw van de citadel op de plaats waar een broodnodige, nieuwe haven gepland was, die naast het verdedigen ook als dwangburcht zou moeten dienen, de gods dienstonvrijheid en het grote aantal troe pen, dit alles was genoeg kruit, dat op 6 april alleen nog maar moest worden aange stoken. Bronnen: Stadsarchief, inv.nrs 131, 243, 265 en een voorlopig geïn ventariseerd handschrift, inv.nr 29 H.G. van Grol, 'Vlissingen rukt zich los' in: Vlissingsche Courant, 6 april 1922 C. Rooze-Stouthamer, Hervorming in Zeeland, (Goes 1996) Den Spiegel, januari 1998 5

Den Spiegel | 1998 | | pagina 5