Namens het bestuur Excursie op 18 april 1998 naar Leuven. Dit jaar voert de jaarlijkse excursie ons weer naar België en wel naar de stad Leuven, die volgend jaar het 550jarig bestaan viert van haar schitterende stad huis. Daarvoor wordt de stad in opperste paraatheid gebracht. De Leuvenaren zijn trots op hun stad. Terecht vinden wij. Toen we ter voorberei ding van deze excursie een bezoek brachten aan Leuven werden wij gelijk enthousiast. Eigenlijk volstaat één bezoek aan de stad niet. Maar wellicht bent u na deze excursie ook zo enthousiast geworden dat u zegt: 'Daar wil ik nog wel eens naar terug'. Zoals u op het inschrijfformulier kunt lezen brengen we een bezoek aan het eerder genoemde stadhuis, de vlak daar tegenover gelegen St. Pieterskerk en de Norbertijner abdij van Het Park. Dit alles onder leiding van deskundige gidsen. Tot slot willen we nog een kort bezoek brengen aan het schitte rend gerestaureerde Groot-Begijnhof. Van elk van de genoemde onderdelen volgt nu nog een korte toelichting. We willen u er wel op attent maken dat er deze dag flink gelopen zal moeten worden. U dient hiermee rekening te houden. Mensen die wat slecht ter been zijn kunnen ook delen van het programma meemaken. Het stadhuis Dit imposante stadhuis, vergelijkbaar met en zeker zo mooi als dat van Middelburg, wordt gerekend tot één van de mooiste gebouwen van heel België. Daar staat de naam Keldermans, één van de bouwers, borg voor. De bouw van dit meesterwerk in Brabantse laatgotiek begon in 1448. In 1850 begonnen Leuvense kunstenaars aan het vervaardigen van de eerste van 236 beelden in de rijk versierde nissen. Maar ook het interieur van dit stadhuis is het bekijken waard. We bezoeken enkele salons en de raadzaal. Er is een lift aanwezig. De Sint-Pieterskerk Het huidige gebouw dateert uit 1425. Scul- pius van Vorst, tevens bouwmeester van het stadhuis, ontwierp het koor. Ook Jan Keldermans heeft aan de kerk gebouwd. De kerk was klaar in 1497. Nu dus 500 jaar geleden. De torens zijn, vanwege de slappe onderbodem nooit afgebouwd. Daar de bouwmeesters het oorspronkelijke bouw plan steeds hebben voortgezet is het gebouw een voorbeeld van zuivere Brabantse laatgo tiek. In de kerk zijn unieke kerkschatten te vinden. Pronkstuk is 'Het Laatste Avond maal' van Dirk Bouts. Het is nu in restaura tie. Hopelijk kunnen wij het in april weer bewonderen. Maar er blijft nog genoeg 22 Den Spiegel, januari 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 22