vangst, schaften en passagieren (de wal opgaan) in zondags tenue. Het hart van menig Vlissingse schone zal sneller hebben geklopt.... Om 16.30 uur weer schaften, daarna werden de kooien (hangmatten) en zakken (plunje- zakken) van het station gehaald. Het was niet direct een 'softe' opleiding waarvoor deze jongelui gekozen hadden. Inspraak in lesroosters en leermethoden was (gelukkig?) niet aan de orde, het was 'aanpakken' geblazen. De lessen bestonden deels uit nautische vakken, deels uit school onderwijs, aangevuld met praktijklessen (roeien, splitsen, knopen). Voor de zwemles sen werd in de buurt van de Noord-Brabant een zwemgelegenheid ingericht met een eigen onderwijzer. Er werd ook een kantine geopend. Om praktijkervaring op te doen oefende men aan boord van kanonneerboten en mijnenvegers. In mei 1931 vertrok de oudste jaarklas met de Jacob van Heemskerk voor een oefenreis van drie weken naar Engeland. Het dagelijks leven aan boord van de Noord- Brabant verliep meestal volgens een vast patroon. Een indruk daarvan krijgen we via de scheepsjournalen, waaruit hierna één dag volgt: Reewacht dinsdag 17 juli 1928 9 uur (vlaggen)parade, doen sein (voor de andere marineschepen) en hijschen vlag. Opleiding: lessen volgens rooster. Overigen: scheepswerk. 11.30 uur vastwerken (ophouden met wer ken). 12 uur schaften en rusten tot 12.55 uur. 13 uur baksgewijs, doorgaan met lessen en scheepswerkzaamheden 16 uur vastwerken. Sluitronde door het schip en over het terrein waarbij geen bijzon derheden. 16.15 uur passagieren, houden brandpiket en indelen wachtsvolk. 16.30 uur theewater (avondschaften) 17 uur baksgewijs. Voor de opleiding: inde len avondlessen. 19.45 uur avondappèl voor wachtsvolkzie ken en gestraften. Kooien af (hangmatten uithangen). 20.00 uur wacht overgeven. 21.00 uur avondronde: geen bijzonderheden. 21.24 uur bij zonsondergang: doen sein, halen vlag neer. Diverse gebeurtenissen zorgden voor de nodige afwisseling. De opleiding zat nog maar net één maand in Vlissingen of er kwam al hoog bezoek. Op 7 november 1926 werd de Noord-Brabant gepavoiseerd en de Zweedse vlag in top gehesen. Een erewacht marcheerde naar het station om eerbewij zen te brengen bij de aankomst van de her tog van Gotland. De commandant van de Noord-Brabant bracht een officieel bezoek aan de Zweedse kruiser Fylgia, op doorreis naar Antwerpen, met aan boord prinses Astrid van Zweden. Nog geen drie maanden later was het weer raak: 7 januari 1927 bracht de minister van Marine een bezoek aan Vlissingen. Voor hem werd aan de boegspriet de geus (kleine vlag met rood-wit-blauwe banen) gehesen. Aan de grote mast woeien vlag en wimpel. Bij aankomst van Zijne Excellentie werd de standaard van de oudste aanwezige zee-offi cier gestreken. Na vertrek van de Minister gebeurde het omgekeerde. Zo nu en dan kwam de schout-bij-nacht, commandant van de Marine, op inspectie. Soms kwam hij per trein met trein 23.51 uur arriveert schout-bij-nacht in de stellingen soms kwam er bericht van het vliegveld Souburg dat hij daar was geland. Bij zo'n bezoek werd de SBN-vlag in de top gehesen, waar na opleiding, vaste bemanning, schip, gebouwen en vaaruigen werden geïnspec teerd. Incidenteel woonde hij een oefening aan boord van een schip bij. De commandant van de Noord-Brabant ging zelf ook op inspectie, bv. naar de Hydra of het vliegkamp en mijnenmagazijn in Veere. Een absolute topper vormde de verjaardag van Koningin Wilhelmina op 31 augustus, dan werden vlag, geus, en pavoiseervlaggen gehesen. Om 9.00 uur was het 'alle hens voor de boeg', de commandant hield een toe spraak, daarna werden de wapens gehaald en volgde een parade aan de wal. Tot slot werd er nog een mars door Vlissingen gemaakt en de rest van de dag: Zondagse dienst! De Jantjes konden gaan passagie ren Minder aandacht werd geschonken aan ver jaardagen van de overige leden van het Koninklijk Huis. Er werd dan wel van top gevlagd maar de dienst ging normaal door. In onze huidige maatschappij is kennis van het eigen verleden vaak miniem. Zo kan het gebeuren dat men bij horen van de naam Piet Heyn verband legt met een bekende 10 Den Spiegel, april 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 10