kruidenier. In de vooroorlogse samenleving lag dat anders, ook bij de Marine. Een voor beeld? Op 23 januari 1929 werd gevlagd ter herdenking van de totstandkoming van de Unie van Utrecht 1579. Voor de leerlingen werd een lezing over deze Unie gehouden. Kom daar nu nog eens om! In dezelfde lijn lag de afvaardiging van een detachement matrozen naar het standbeeld van M.A. de Ruyter op 21 juli 1932. Daar legde de Zweedse marine-attaché een krans en werden er bloemrijke toespraken gehou den, waarna de kapel van de opleiding het Wilhelmus speelde. Bij de Willem de Zwijgerherdenking van april 1933 werd de Noord-Brabant gepavoi- seerd en hield de commandant een toe spraak. Het journaal vermeldt: Zondagse dienst en passagieren....vieren den dag.... En wat denkt u hiervan? 28 november 1932: lezing door le luitenant der mariniers ter herdenking van de verdediging van de Citadel van Antwerpen, verplicht voor offi cieren, onderofficieren en manschappen Hyiëne en conditie stonden hoog op de agen da. Geregeld staat in het journaal: lichaam wassen, roeien, militaire wandeling, inen ten enz. Zo nu en dan was er een lezing door de Officier van Gezondheid. In augustus 1927 werden tijdens een 'alle hens' een hor loge en medailles uitgereikt aan deelnemers van een roeiwedstrijd en in de barre winter van 1929 werd gelegenheid gegeven tot schaatsen. De persoonlijke uitrusting werd regelmatig geïnspecteerd, er werd plunje gewassen en tijdens het 'lappen en naaien' verstelden de manschappen hun kleding of stopten sok ken. Geregeld werd 'alle hens' gehouden, bv. voor het bekend maken van bevorderingen, wis selen van le officier, komst van een nieuwe chef d'equipage, vertrek oudste afdeling naar de vloot, uitreiken van medailles enz. Wie er behoefte aan had kon zondags naar de kerk. Journaal van 2 october 1927:zet- A ,V T De Noord-Brabant, ca. 1930. (foto Dert) Den Spiegel, april 1998 11

Den Spiegel | 1998 | | pagina 11