bestaande uit schrijvers, miliciens en sto kers moest bij het uitrukken van de eerste ploeg de bewaking overnemen. Patrouille- en bewakingsdiensten werden 0.a. verricht bij: de Kon. Mij. de Schelde, de Watertoren, de Telefoniezender, het Loods wezen, de Franse seinpost aan het Roeiers- hoofd en de lichters met mijnen in het Kanaal door Walcheren. Assistentie werd verleend bij het lossen van veerboten met Franse troepen. Op 12 mei 1940 was het kraan- en havenpersoneel na een bombardement gevlucht, opvarenden van de Noord-Brabant regelden toen het in werkingstellen van de 'SHV-kranen' (Steen kolen Handelsvereniging). Ook verrichtten zij herstelwerkzaamheden aan lichters en pontons. 1.v.m. 'luchtgevaar' werd de bemanning la ter verspreid, de jongste afdeling werd inge kwartierd in een school te Koudekerke, een Stootgroep werd ondergebracht in het Oude Station en de Zwemschool. Op 17 mei 1940 viel het doek: de comman dant van de Noord-Brabant stak met 250 officieren en manschappen, gewapend en in goede orde, over naar Breskens. Achterblijvers zochten een goed heenkomen, gingen naar huis of kwamen in krijgsgevan genschap. De Noord-Brabant ging in vlam men op. Na de bevrijding keerde de Koninklijke Ma rine in Vlissingen terug, o.a. met mijnenve gers voor het mijnenvrij maken van de zee gaten. Ook vonden (en vinden) jarenlang nieuwbouwactiviteiten bij de Kon.Mij de Schelde plaats. De matrozenopleiding werd echter elders (Loosdrecht) ondergebracht. Ondanks vele pogingen lukte het niet de matrozenopleiding in de geboortestad van de Ruyter terug te krijgen. De opleiding was definitief voor Vlissingen verloren gegaan. Bronnen en literatuur: Instituut voor Maritieme Historie te Den Haag: -Tijdschrift Ons Zeewezen en Onze Vloot. -Rapport: Het aandeel van het Commando Zeeland in mei 1940. Algemeen Rijksarchief te Den Haag: -Archief Koninklijke Marine; Journalen Noord-Brabant. Maritiem Museum Rotterdam: -Jaarboekjes Koninklijke Marine. Gemeentearchief Vlissingen: -Vlissingsche Courant. Tijdschrift De Nederlandsche Krijgsman (3 maart 1927). Den Spiegel, april 1998 Het kantoor van de Steenkolen Handelsvereniging, (foto GAV)

Den Spiegel | 1998 | | pagina 13