'Vrij Spel' Lou ten Bosch Jonge 21 jaar was, ging hij ook naar Vlissingen en werd volgens het Loodsen en Roeiers Register op 1 april 1887 aangesteld als Sloeproeier. Het was een zwaar beroep en er moest hard aan de riemen worden getrokken vanwege de concurrentie met de Belgische sloeproeiers. Zijn maandloon bedroeg 80,- Blijkbaar in die tijd een rede lijk bedrag, want volgens een bericht in de Vlissingsche Courant van 22 oktober 1897 bedroeg het uurloon van veldarbeiders acht tot tien cent). Vanwege hulp bij redding van opvarenden van een Belgisch schip in 1894 kreeg Pieter een schriftelijke tevredenheids- betuiging van de Minister van Marine en het Kruis van Burgerlijke Verdienste van de Koning van België. Na de ramp op de Schelde werd zijn naam en functie doorge haald in het Loodsen- en Roeiersregister van de Nederlandsche Loodsdienst te Vlissingen, met de aantekening Bij het omslaan van de sloep verdronken, 3 October 1897. Klein pensioen Het was dus op 3 oktober 1997 alweer hon derd jaar geleden dat mijn grootvader, sloeproeier Pieter de Jonge, op de rede voor Vlissingen verdronk. Hij was toen 32 jaar en reeds 10 jaar in dienst bij het Loodswezen in Vlissingen. Mijn grootmoeder, eveneens 32 jaar, bleef achter met drie kleine kinderen, waarvan mijn moeder met zeven jaar de oudste was. Dora de Jonge, (overleden in 1954), heeft zich dapper door al die moeilijke crisisjaren heen geworsteld met een klein pensioen en een uitkering van het Doris Rijkersfonds. Mijn grootmoeder, die niet hertrouwde, woonde toen in de Palingstraat 173. Ze verhuisde later naar de Oran jestraat 15, het 'Huis met de Pinokkels', tegenover de Willem III kazerne (de latere Jeugdherberg), waar ze voor de oorlog een winkeltje had in tabakswaren. Tijdens de oorlog is het rijtje huizen in de Oranjestraat door een bombardement verwoest en ver trok mijn grootmoeder naar familie in Rotterdam en daarmee eindigt deze geschie denis. Dankzij de gegevens die in de archieven werden gevonden, kon dit verhaal worden verteld. De 'Ramp op de Schelde' heeft na ruim honderd jaar een nieuwe en zeker een nostalgische betekenis voor mij gekregen. 28 maart t/m 30 augustus 1998 Beeldend, kunstenaar en poppenspeler Het Schielandshuis Korte Hoogstraat 31 Rotterdam 16 Den Spiegel, april 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 16