den verworpen. Op 1 augustus eindigde deze de wapenstil stand en in een tiendaagse veldtocht werden achtereenvolgens het Belgische Maas- en Scheldeleger verslagen. Toen vervolgens een Frans leger op het toneel verscheen ontruimde Koning Willem het strijdtoneel, waarop ook de Fransen zich terugtrokken. Er kwam een voor Nederland gunstiger regeling (de 24 artikelen van oktober), die de inmiddels tot koning ingehuldigde Leopold I met moeite door het Congres kreeg. Koning Willem I schatte de situatie niet goed in en bleef net zo lang weigeren deze rege ling te aanvaarden tot de grote mogendhe den ingrepen met een blokkade, het in beslag nemen van Nederlandse koopvaardij schepen in Engelse en Franse havens en de verovering van de Citadel van Antwerpen door een sterk Frans leger (30 november -24 december 1832). Met de overeenkomst van Londen van mei 1933 werd het conflict met de grote mogend heden bijgelegd, maar het duurde nog tot april 1838 alvorens de Koning met een voor Nederland ongunstiger regeling akkoord ging. In april 1839 kwam tenslotte het definitieve vredesverdrag tot stand. Tegen de achtergrond van de hierboven geschetste politieke ontwikkelingen speel den zich de gevechten af, waarin het perso neel van de 'Zeemagt' verzeild raakte: de gevechten bij het begin van de opstand (oproer Brussel, bombardement Antwerpen), kortom van 25 augustus - 27 oktober 1830, de gevechten in de maand augustus 1831 (opzegging wapenstilstand, tiendaagse veld tocht) en de gevechten rond de Citadel van 30 november - 24 december 1832. In beide tussenliggende perioden werd er onderhan deld of heerste er een wapenstilstand, hoe wel er toen ook incidenten voorkwamen waarvan het meest geruchtmakende het op 5 februari 1831 met vriend en vijand opblazen van de in Antwerpen aan lager wal geraakte zeilkanonneerboot nr. 2 door Van Speijk was. Monumenten Personeel Z.M. Zeemagt Ter plaatse van het plantsoen tegenover het Ziekenhuis, tussen de Koudekerkseweg en de Julianalaan, bevond zich vroeger de 'Oude Begraafplaats', die in 1907 werd geslo ten en bij de inundatie van Walcheren in 1944 werd verwoest- Bij de daaropvolgende ontruiming werd een uitzondering gemaakt voor een aantal monumenten, die van historisch belang wer den geacht, waaronder de vijf grafmonumen ten van het marinepersoneel dat een rol speelde bij de Belgische Opstand en hier zijn laatste rustplaats vond, t.w.: 1. Een voor die tijd typisch monument, ter nagedachtenis aan de op 27 oktober 1830 dodelijk gewond geraakte opvarenden van Zr. Ms. korvet Komeet, toen direct na het 'Staakt het vuren' volgend op de beschieting van Antwerpen, van Belgische zijde nog een salvo werd afgegeven (afb. 1). De centrale hoge zuil werd 'uit vriendschap en achting' opgericht door de commandant en officieren ter nagedachtenis van LTZ 2 Justus Klinkhamer, terwijl op de flankeren de kubusvormige steentjes staat vermeld dat deze door de medeschepelingen van de omge komen kwartiermeester Johann Clemenz Kreijenburg en de bootsmansmaat Peter Hartz werden opgericht. Zr. Ms. Komeet, in september uit de Oost 1. Momument voor de omgekomenen aan boord van de Zr. Ms. Komeet. foto L.J. Antonides) Den Spiegel, april 1998 3

Den Spiegel | 1998 | | pagina 3