4. Gedenkzuil voor vice-admiraal J.F.D. Bouricius. (foto L.J. Antonides) den en de dag werd besloten met een serena de bij fakkellicht te zijner ere. Hij overleed op 10 april 1888 en werd enkele dagen later met militaire eer begraven. Het grafmonument (afb. 3), waarop de sloep en de vlag fraai zijn afgebeeld, werd twee jaar later op 8 mei 1990 plechtig onthuld, waar bij ten overstaan van vele autoriteiten het Vlissings Mannenkoor enkele sentimentele liederen ten gehore bracht. 'Onze Hobein' werd in Vlissingen ook nog geëerd door een straat en een steeg naar hem te vernoemen, terwijl bij de marine een torpedoboot en een patrouillevaartuig zijn naam hebben gedragen. 3. Een fraai zuiltje (afb. 4) ter herinnering aan vice-admiraal J.F.D. Bouricius, die als luitenant-ter-zee der le klasse op 7 augus tus 1831 (dus in de maand waarin de tien daagse veldtocht plaatsvond) de kanonneer boot no. 41 commanderend, samen met LTZ 1 van Maldeghem, die het bevel voerde over kanonneerboot no. 42 een gevecht met Belgische troepen leverde om de sluis bij 't Hazegras aan het toen nog daar open zijnde Zwin in de nabijheid van Sluis. Bij vallend water liepen de schepen aan de grond en geraakten in een hachelijke posi tie. Na een uren durend gevecht werden de schepen tenslotte door Zeeuwse schutters ontzet. Aan boord van het schip van Bouricius waren 22 man gedood of gewond geraakt (op een totaal van 46), terwijl het schip geheel ontredderd was. Geholpen door enkele matrozen stak Bouricius daarop het schip in brand, na alles wat vervoerbaar was te hebben overgebracht op de vlot geko men kanonneerboot no. 42. Voor hun moedig gedrag bij deze actie kregen Bouricius en enkele ondergeschikten de Militaire Willemsorde. Bouricius bekleedde vervolgens nog ver schillende belangrijke functies bij de Zeemagt, waaronder die van Kommandant der Zeemagt in Oost-Indië. Op thuisreis naar Nederland overleed hij op 4 mei 1859 nabij de Azoren. Zijn lichaam werd gebal semd en aan land gebracht in Vlissingen, waar hij op 25 mei van dat jaar werd begra ven. 4. Een monument ter nagedachtenis van schout-bij-nacht jhr. Jan Evert Lewe van Aduard, ridder der 3e klasse Militaire Willemsorde (afb.5). Lewe van Aduard had vanaf het begin van de Belgische Opstand deelgenomen aan de operaties op de Schelde 5. Monument voor schout-bij-nacht Jhr. J.E. Lewe van Aduard. (foto L.J. Antonides) Den Spiegel, april 1998 5

Den Spiegel | 1998 | | pagina 5