8. Luitenant-admiraal O.W. Gobius een graag geziene figuur in Vlissingen. (HTA Gemeentearchief Vlissingen) gen, mij versterking had gezonden, meer dan zijne middelen toelieten, dit district zoude voorzeker reeds in handen der muite lingen zijn gevallen. In Vlissingen was Gobius (die in de Franse tijd burgemeester van Montfoort was ge weest) een geziene figuur, die velen met raad en daad bijstond en waar hij kon een bijdrage"leverde om de welvaart van de stad te verhogen (afb. 8). Monument Personeel USS-fregat Franklin Een zesde gedenkteken, een manshoge pyloon (met graffiti beklad en onvoldoende hersteld) vervaardigd door een Middel burgse steenhouwer en destijds omgeven door een ijzeren hekwerk, werd opgericht om de herinnering levend te houden aan vijf jonge zeelui van het Amerikaanse schroef- fregat USS Franklin (afb. 9). Het was op 19 juli 1870, dezelfde dag waar op de Franse zaakgelastigde aan Bismarck de oorlogsverklaring voor de Frans-Duitse Oorlog van 1870/'71 had overhandigd, dat op de rede van Vlissingen aan boord van de Franklin de quarantaine-vlag werd gehesen omdat een pokkenepidemie aan boord was uitgebroken. Nadat de Amerikaanse burgeroorlog (1861/'65) in het voordeel van de noordelij ken was beslecht ontwikkelden de Vere nigde Staten zich al snel tot een grootmacht, die zich ondanks de doorgaans isolationisti sche politiek, met een Europees eskader hier in 1870 liet zien. Het fregat Franklin was het vlaggenschip van dit eskader en had maar liefst 700 man aan boord. Krachtige maatregelen waren daarom nodig om de aan boord uitgebroken besmettelijke ziekte te bestrijden. Een passagiersverbod werd ingesteld en in overleg met de burger lijke autoriteiten werden 58 pokkenlijders naar de wal gebracht, waar zij onder toe zicht van dokter Fokker uit Middelburg, werden opgenomen in speciaal ingerichte lokalen behorend tot het Vlissingse gasthuis dat zich destijds in de Koestraat bevond en waaraan de naam Gasthuisstraat nog herin nert. Door middel van dagelijkse 'berookingen' (nu een verlaten methode) trachtte men het schip te ontsmetten. Aan boord week de epi demie al snel, waarschijnlijk omdat men alle zeelui die aan deze besmettelijke ziekte leden tijdig naar de wal had gebracht. Daar was de toestand ernstiger. Begin augustus overleden vijf van de patiënten: Fredrick 9. Pyloon voor de slachtoffers van de pokke nepidemie aan boord van het USS-fregat Franklin. (foto L.J. Antonides) Den Spiegel, april 1998 7

Den Spiegel | 1998 | | pagina 7