Met vlag en wimpel Het leven aan boord van wachtschip Noord-Brabant Jules Braat In april 1997 hield de Koninklijke Marine vlootdagen in Vlissingen. Een aardig gebaar van een organisatie die zich de laatste jaren vrijwel geheel uit de Scheldestad heeft teruggetrokken. Koningin Wilhelmina bezocht Vlissingen in april 1931 ter gelegenheid van de opening van de nieuwe havenwerken. Ook de Noord-Brabant werd met een bezoek vereerd. (foto Dert) Dat was vroeger anders: de Marine was toen prominent in Vlissingen aanwezig. Vele oudere Vlissingers zullen zich in dit verband de Noord-Brabant herinneren, van 1926 tot 1940 wachtschip met aan boord de matroze- nopleiding. Deze bestond uit ongeveer 200 man. Daarnaast lagen er ook altijd wel mijnenvegers of andere marineschepen in de haven. De opvarenden in hun blauwe uniformen verlevendigden het Vlissingse straatbeeld. Zoals gezegd: de Noord-Brabant huisvestte de matrozenopleiding. Die diende om de Koninklijke Marine van de nodige matrozen te voorzien. Van 1885 tot 1914 was deze opleiding in Leiden gevestigd geweest en vanaf 1921 te Gorinchem, aan boord van de op Walcheren welbekende Schorpioen. Om bezuinigingsredenen werd de opleiding in 1926 naar Vlissingen overgebracht. Voor de huisvesting had men het oog laten vallen op de Noord-Brabant, een in 1900 bij de Kon. Mij. de Schelde gebouwde kruiser. Het schip werd op de Rijkswerf Willemsoord ingericht en naar Vlissingen versleept. Op 7 oktober 1926 was het dan zover. Die dag was het voor de vaste bemanning van de Noord-Brabant na de vlaggenparade omkle den in zondags tenue. Met de trein van 11.23 uur kwamen de leerlingen aan op het station van Vlissingen. Zij marcheerden naar het marineterrein, vormden een carré en werden daarna toegesproken door burge meester van Woelderen en de commandant van de Noord-Brabant, kapitein-ter-zee Lam. Daarna volgde nog een officiële ont- Den Spiegel, april 1998 9

Den Spiegel | 1998 | | pagina 9